Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Europolis 2018 - ranking polskich miast obywatelskich

Ranking najbardziej obywatelskich polskich miast Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera zostanie przedstawiony 15 czerwca na konferencji EUROPOLIS w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.W którym mieście mieszkańcy są najbardziej zaangażowani w życie publiczne? Gdzie jest najwięcej stowarzyszeń? Które miasta organizują najwięcej konsultacji społecznych? Kto najchętniej dzieli się swoimi pieniędzmi?

Miasto, które zajęło pierwsze miejsce w rankingu „Europolis. Miasta obywatelskie” może pochwalić się m.in. najwyższym w kraju odsetkiem mieszkańców, którzy świadczą nieodpłatną pracę na rzecz osób potrzebujących. Na drugim miejscu znalazło się miasto, w którym mieszkańcy są najbardziej hojni jeśli chodzi o wspieranie organizacji pożytku publicznego. Na podium jest również miasto, które może się pochwalić świetnym wynikiem jeśli chodzi o udział mieszkańców w organizacjach, klubach i stowarzyszeniach.

Ranking najbardziej obywatelskich miast Europolis powstał w okresie wyjątkowym dla samorządów – to czas przedwyborczy. Dlatego też autorzy zdecydowali o zbadaniu tematu kluczowego z punktu widzenia analizy polskiej samorządności – czwarta edycja raportu została poświęcona rozpowszechnieniu postaw obywatelskich (i to zarówno wśród mieszkańców, jak i przedstawicieli władz lokalnych). W rankingu uwzględnione zostały czynniki, takie jak m.in. zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne, aktywność wyborcza, rozpowszechnienie postaw obywatelskich, otwartość instytucji publicznych na potrzeby obywateli. W rankingu wzięto pod uwagę wszystkie 66 miast na prawach powiatu.

Z raportu „Europolis. Miasta obywatelskie” dowiemy się m.in. kto i dlaczego jest największym nieobecnym w pierwszej połowie rankingu, gdzie najwięcej, a gdzie najmniej przedstawicieli lokalnych komitetów wyborczych zasiada w radach miejskich, czy przynależność do organizacji religijnych wpływa na zaangażowanie w życie publiczne i czy wielkość budżetu obywatelskiego jest powiązana z liczbą odbywanych konsultacji społecznych.

Autorzy przedstawią również zestawienie rankingów z poprzednich raportów, kiedy to analizowane były otwartość i bezpieczeństwo (2017), miasta zrównoważone (2016) oraz miasta uczące się (2015).

Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce został przygotowany przez Politykę Insight. Partnerem raportu jest Orange Polska.

Więcej już 15 czerwca na EUROPOLIS, bezpłatna rejestracja na:
www.europolis.schuman.pl/konferencja

 

***

Konferencja EUROPOLIS to jedno z największych w Polsce cyklicznych spotkań na temat rozwoju miast.Stanowi miejsce debaty środowisk samorządowych, miejskich, politycznych i biznesowych o wyzwaniach, jakie stoją przed europejskimi miastami. Konferencja EUROPOLIS organizowana jest od 2013 roku przez Fundację Schumana wspólnie z m.st. Warszawą i Fundacją Konrada Adenauera, we współpracy z polskimi oraz europejskimi partnerami.

W tegorocznym spotkaniu udział wezmą eksperci specjalizujący się w tematach partycypacji. Gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Stępień, współtwórca ustawy o samorządzie terytorialnym, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej informacji i szczegółowy program konferencji na www.europolis.schuman.pl

2018-06-11 11:35:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»