Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Obniżanie wynagrodzeń samorządowców bez zapotrzebowania społecznego

Biuro Związku Miast Polskich zamówiło specjalny monitoring mediów, z którego wynika, że „powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych” i „społeczne postulaty” (stwierdzenia z uzasadnienia do rozporządzenia) dotyczące zmniejszenia pensji samorządowców nie znajdują potwierdzenia w medialnych informacjach.

Świadczy o tym np. liczba publikacji. Temat nie był bowiem prawie w ogóle obecny w debacie medialnej do 5 kwietnia, kiedy to prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział obniżenie uposażeń parlamentarzystom i samorządowcom. Do tej daty ukazywało się bowiem najwyżej kilkanaście informacji tygodniowo, które dotyczyły m.in. tematów zamrożenie pensji w samorządach czy incydentalnych decyzji rad o obniżaniu czy podwyższaniu wynagrodzeń.

Jedyny wzrost liczby publikacji miał miejsce 5-11 marca i był związany głównie z obniżeniem przez RM pensji burmistrz Wołomina. Natomiast między 2 a 8 kwietniem ukazało się ponad 1300 informacji. Jeśli było więc jakieś zapotrzebowanie, to na pewno nie społeczne, lecz tylko polityczne.

Bez badań i analiz
Potwierdza to również odpowiedź, którą Strona Samorządowa KWRiST dostała z MSWiA w sprawie udostępnienia - wykorzystanych w toku prac nad przygotowaniem załączników do rozporządzenia RM w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych - analiz, badań i opracowań eksperckich.

W otrzymanym od Departamentu Bezpieczeństwa MSWiA piśmie z 23 maja, poinformowano o przedłużeniu do 11 lipca terminu udzielenia odpowiedzi na wniosek.

Powodem przedłużenia terminu załatwienia sprawy jest „konieczność przeprowadzenia dodatkowych czynności wyjaśniających, związanych także z weryfikacją informacji dokumentów, które miałyby podlegać udostępnieniu w trybie ww. ustawy.”

Jak komentuje Sekretarz Strony Samorządowej KWRiST, Andrzej Porawski, wygląda na to, że analiz, badań naukowych, opracowań eksperckich, sondaży opinii publicznej, a także dokumentów określających „standardy wymagane w życiu publicznym”, w oparciu o które przygotowano załączniki, po prostu brak i muszą zostać dopiero sfabrykowane. Tylko tak można wytłumaczyć taki długi termin oczekiwania na dane.

Prezydenci i burmistrzowie bez nagród
Od 5 kwietnia opublikowano wiele artykułów i informacji w mediach ogólnopolskich i społecznościowych na temat pensji samorządowców, które w większości są przychylne i potwierdzają opinie wyrażane przez środowisko samorządowe.

Wciąż jednak pojawiają się artykuły czy komentarze mówiące o tym, że burmistrzowie i prezydenci otrzymują nagrody. Słowa takie padają także z ust prominentnych polityków. Na przykład Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu RP 6 kwietnia zapowiedziała „przyjrzenie się” przez Prawo i Sprawiedliwość nagrodom wypłacanym sobie przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, które miałyby być rzekomo znacznie wyższe niż nagrody przyznawane członkom rządu.

Związek Miast Polskich dementuje tę informację - wójtowie, burmistrzowie i prezydencji nie otrzymują w ogóle nagród. Wynika to wprost z ustawy o pracownikach samorządowych. Wskazuje na to art.36 ust.6 ustawy o pracownikach samorządowych - Pracownikowi samorządowemu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 i 3, za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać nagrodę. Artykuł 4 mówi, że nagrody przysługują tylko pracownikom z powołania, a więc zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta), skarbnikowi gminy, powiatu i województwa oraz pozostałym pracownikom samorządowy, zatrudnionym na umowę o pracę. Nie dotyczą natomiast pracowników z wyboru.

Źródło: Związek Miast Polskich
 

2018-06-07 13:12:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

24 kwietnia, Warszawa, Konferencja "Kapitał obywatelski społeczności lokalnych", https://frdl.org.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»