Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Sukces Kujawsko-Pomorskiego – dostanie środki z Funduszu Solidarnościowego

Województwo otrzyma wsparcie z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej na pokrycie wydatków związanych z likwidacją skutków nawałnic, które przeszły przez region w sierpniu ubiegłego roku. Samorząd województwa konsekwentnie zabiegał o te środki, uczestnicząc w szacowaniu strat i skutecznie przekonując europejskie gremia, że taka pomoc jest niezbędna.


Komisja Europejska zdecydowała o przyznaniu Polsce 12,2 mln euro, które będzie można wykorzystać na pokrycie części wydatków związanych z odnowieniem zniszczonej infrastruktury, porządkowaniem zniszczonych lasów oraz usuwaniem powalonych drzew z dróg i torów kolejowych w trzech regionach – Kujawsko-Pomorskiem, Pomorskiem i w Wielkopolsce.

Pieniądze te mogą posłużyć do sfinansowania nakładów na przywrócenie funkcjonowania sieci energetycznych, wodociągów i kanalizacji; akcję ratunkową i związane z nią zakwaterowanie służb ratowniczych; oczyszczenie i uporządkowanie obszarów objętych katastrofą oraz odtworzenie stref przyrodniczych by zapobiec erozji gleby; uzupełnienie infrastruktury prewencyjnej; zabezpieczenie obiektów będących elementem dziedzictwa kulturowego.

– To naprawdę dobra wiadomość, duży sukces i duża pomoc. W naszych gminach wciąż jeszcze trwa usuwanie skutków tego kataklizmu. Można mieć nadzieję, że te środki jak najszybciej do nich trafią – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od początku zaangażował się zarówno w początkowe działania ratunkowe i wsparcie dla mieszkańców terenów ponawałnicowych, jak i na rzecz pozyskania środków z europejskiego Funduszu Solidarności (FSUE). Marszałek Piotr Całbecki reprezentował wszystkie dotknięte kataklizmem polskie regiony, zmagające się z następstwami nawałnic, na ubiegłorocznym posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych Komitetu Regionów Unii Europejskiej, gdzie przedstawił dramatyczną sytuację, z którą przyszło nam się zmierzyć. Udało nam się zaprosić europejskich polityków na rekonesans po zniszczonych obszarach. Wsparliśmy też rząd, przygotowując szacunki strat i przekonując Radę Ministrów o konieczności złożenia wniosku do FSUE.

Dramatyczne w skutkach nawałnice przeszły przez północną i centralną Polskę, w tym północne i północno-zachodnie tereny naszego województwa, w nocy z 11 na 12 sierpnia. W Kujawsko-Pomorskiem kataklizm spowodował uszkodzenie ponad 6 tysięcy budynków, zerwał linie energetyczne, zniszczył drogi i plony, powalił lasy.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

2018-06-06 10:05:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

12-15 lutego, Poznań, Budma Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, https://www.budma.pl

13-15 lutego, Nadarzyn, Remadays Międzynarodowe Targi Reklamy i Druku, http://www.remadays.com

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»