Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tadeusz Wrona komentuje: Poważny błąd w stosunku do samorządów

Jesteśmy świadkami zaskakującej decyzji rządu, który właśnie przyjął rozporządzenie o obniżce o jedną piątą pensji samorządowców pełniących funkcje z wyboru i powołania, a więc w stosunku do osób zaufania publicznego.

Część z nich, jak wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, jest ponadto wybrana w sposób bezpośredni. Taki krok w trakcie kadencji, a właściwie na pół roku przed jej zakończeniem jest istotnym złamaniem reguł społecznych. Poza tym od 10 lat płace te nie były podwyższane, co miało miejsce w stosunku do wielu grup zawodowych.

Decyzja z którą mamy do czynienia nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia i nie była związana z naciskiem wyborców. Wręcz przeciwnie, mieszkańcy w większości chcą po dokonaniu wyborów płacić i wymagać, a działania samorządu oceniane jest wysoko.

Według kwietniowego sondażu CBOS 70% ankietowanych oceniło pozytywnie władze samorządowe (negatywnie 21%), Prezydenta RP pozytywnie oceniło 63% respondentów (negatywnie 28%), natomiast Sejm RP i Senat RP oceniło pozytywnie 29% (negatywnie odpowiednio 55% i 47%).

Jak więc można zrozumieć argumentację wicepremiera uzasadniającego na Międzynarodowym Kongresie Gospodarczym w Katowicach, że wobec głębokiego kryzysu zaufania Polaków do klasy politycznej, zdecydowaliśmy się na obniżenie wynagrodzenia posłów i senatorówtym samym trzeba było też obniżyć wynagrodzenia w samorządach. Nie ma żadnego związku między parlamentarzystami, którzy są członkami wieloosobowych organów państwa i bezpośrednią odpowiedzialnością merytoryczną i finansową liderów samorządów, którzy są organami wykonawczymi, a ich służba pochłania wszystkie dni tygodnia.

Jak podał Związek Gmin Wiejskich RP w swoim stanowisku: zmiany rodzą poważne skutki w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego, gdyż wynagrodzenie organów wykonawczych jst i ich związków będzie porównywalne lub niższe od wynagrodzenia osób podległych oraz innych stanowisk opłacanych z budżetów jst. Podkreślono, że w systemie wynagrodzeń samorządowych tylko osoby z wyboru pozbawione są możliwości otrzymywania premii i nagród (poza dodatkowym wynagrodzeniem rocznym i nagrodą jubileuszową), także tylko tych osób dotyczą zakazy związane z zatrudnieniem zarówno w trakcie kadencji, jak i po niej. Ponadto nie określono żadnych okresów przejściowych determinujących implementację nowego prawa przez korekty uchwał organów stanowiących jst.

Przyjęte rozporządzenie nie ma uzasadnienia, jest głęboko niesprawiedliwe, szkodliwe i powinno być pilnie uchylone.

Tadeusz Wrona 

2018-05-17 08:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»