Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Podlaskie wraz z Obwodem Brzeskim będzie rozwijać turystykę

Przemysł, rolnictwo, handel, ochrona środowiska, sport, turystyka – to tylko część z dziedzin, w których Podlaskie i Obwód Brzeski (Białoruś) będą współpracować. 

– Jak zawsze jest mi miło gościć na przychylnej ziemi brzeskiej, tym bardziej że po wielu latach współdziałania władz różnego szczebla, wspierania instytucji i organizacji z naszych regionów, inicjowania i moderowania aktywności społeczności przygranicznych, dziś celebrujemy  wydarzenie szczególne – podpisanie porozumienia o współpracy międzyregionalnej między województwem podlaskim a Obwodem Brzeskim – mówił podczas spotkania marszałek Jerzy Leszczyński.

Porozumienie zakłada współpracę w obszarach przemysłu, rolnictwa, wymiany handlowej i inwestycji, transportu, ochrony środowiska, innowacji i rozwoju technologicznego, ochrony zdrowia i polityki społecznej, sportu i turystyki, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,  nauki i edukacji, wymiana młodzieży. Porozumienie zostało zawarte na pięć lat i będzie automatycznie przedłużane na pięcioletnie okresy, jeśli żadna ze stron nie wypowie umowy.

- Przedsiębiorcy województwa podlaskiego od lat aktywnie rozwijają kontakty z Białorusią. Według danych Krajowej Administracji Skarbowej  w Białymstoku w 2016 r. wartość eksportu na Białoruś wyniosła 291 mln PLN tj. 3,66 proc. wartości eksportu województwa, co daje szóste miejsce po rynku niemieckim, litewskim, brytyjskim, holenderskim i francuskim - mówił marszałek.

Oferta towarów dystrybuowanych z Podlaskiego to przede wszystkim maszyny rolnicze, środki czystości i detergenty, urządzenia elektrotechniczne, bielizna, meble, oświetlenie, materiał opałowy, warzywa i owoce oraz usługi transportowe i logistyczne. Natomiast Podlaskie przedsiębiorstwa kupują głównie nawozy mineralne lub chemiczne, gaz ziemny, drewno opałowe.

Jerzy Leszczyński zaznaczył, że nie do końca wykorzystywany jest potencjał w zakresie współpracy firm i organizacji otoczenia biznesu, takimi jak parki naukowo-technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości oraz organizacjami zrzeszającymi poszczególne branże.

Źródło: https://zwrp.pl

2018-05-08 09:34:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»