Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Zmiana podejścia do kwestii ochrony Infrastruktury Krytycznej

Wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie współczesnych zagrożeń oraz sposoby radzenia sobie z nimi było tematem forum analitycznego, które cyklicznie organizowane jest przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.


Do organizacji spotkania zaproszenie przyjęła Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, którą reprezentował komendant-rektor insp. Marek Fałdowski.

Forum zostało podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył ochrony infrastruktury krytycznej (IK), drugi stanowił przegląd najistotniejszych, aktualnych zagrożeń wraz z analizą podejmowanych w tym kontekście działań.

Otwierając spotkanie, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak wyjaśnił, dlaczego pierwszy blok tematyczny praktycznie w całości poświęcony jest IK – chodzi mianowicie o zmianę podejścia do tego zagadnienia.

– Identyfikacja obiektów zostaje zastąpiona identyfikacją kluczowych usług i funkcji, a w każdym z systemów IK zostają wyodrębnione usługi podstawowe. To istotne zagadnienia w kontekście planowanych zmian w Narodowym Programie Ochrony Infrastruktury Krytycznej (NPOIK) – podkreślił dyrektor Kubiak.

Systemowe zmiany w ochronie IK omówił ekspert Centrum Krzysztof Brzozowski. Poinformował, że: „już trwają prace nad przejściem z podejścia obiektowego do usługowego przy identyfikacji IK. Wymaga to zmiany w kryteriach jej wyłaniania. Zmiana zostanie wprowadzona przy najbliższej aktualizacji NPOIK.”

Ponadto omówiono zagadnienia związane z ochroną infrastruktury z perspektywy jej operatora oraz kwestie związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym.

Drugi blok forum analitycznego poświęcony był zagrożeniom z obszaru sanitarno-zdrowotnego oraz epizootycznego. Uczestnicy wymienili poglądy na temat pojawiających się w Polsce chorób zakaźnych, w tym m.in. na temat gwałtownego wzrostu zachorowań na odrę i coraz liczniejszych ognisk gruźlicy. Omówiono także kwestie związane z afrykańskim pomorem świń (ASF) – drogi szerzenia się wirusa oraz podejmowane działania w walce z nim.

W forum jako prelegenci uczestniczyli eksperci z instytucji: Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Agencji Wywiadu, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Forum skierowane było do analityków instytucji działających w ramach szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Źródło: http://rcb.gov.pl

2018-05-07 09:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»