Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Władze Piły idą do Trybunału Konstytucyjnego

Rada Miasta Piły podjęła decyzję w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, na mocy której Rada Miasta Piły pozbawiona została kluczowych kompetencji związanych z realizacją zadania własnego gminy w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. 

Projekty uchwały Rady Miasta Piły oraz wniosku do Trybunału Konstytucyjnego został przygotowany na zlecenie Miasta Piły oraz Związku Miast Polskich przez zespół prawników Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu kierowany przez radcę prawnego prof. UAM dr hab. Krystiana M. Ziemskiego.

– Ważnym elementem jest to, że te zmiany wynikające z nowelizacji przełożą się na każdego z obywateli bardzo niekorzystnie. Widzimy to po tym, w jaki sposób przygotowano tę ustawę – wyjaśnia sytuację inicjator wniosku, prezydent Piotr Głowski, wskazując na skutki, które dotkną także mieszkańców - Cudów nie ma, jeśli ktoś chce od nas zamiast 300 tys. złotych 100 300 000 złotych, bo z roku na rok wskoczyła opłata za użytkowanie środowiska w naszym mieście to w oczywisty sposób ta różnica musi się gdzieś przełożyć.

Zarzuty pod adresem uchwalonej przez Sejm w dniu 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw dotyczą zarówno kwestii proceduralnych (trybu uchwalenia ustawy), jak i przyjętych w niej rozwiązań merytorycznych, w tym:

– pozbawienia wójta/prezydenta/burmistrza oraz rad gmin ich dotychczasowych kompetencji w procedurze zatwierdzenia taryfy oraz wyposażenia organu regulacyjnego (dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie) w te kompetencje;

–  wyposażenia organu regulacyjnego w kompetencje do ustalenia tymczasowej taryfy;

– przyznanie kompetencji nadzorczych nad organami samorządu terytorialnego organowi regulacyjnemu w oparciu o kryterium celowości.

– Ten wniosek, mimo że inicjowany w Pile ma charakter znacznie ogólny i służy całemu samorządowi terytorialnemu. Piła stała się twarzą tego projektu i przy wsparciu Związku Miast Polskich udało nam się wypracować wniosek. […] ta nowelizacja powstała w dwa dni, a my chcemy powiedzieć stanowcze „nie” takiej procedurze stanowienia prawa samorządowego – powiedział Maciej Kiełbusa, partner w kancelarii prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, eksperta Związku Miast Polskich.

Źródło: http://www.pila.pl

2018-05-02 07:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»