Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Sprawne przeprowadzenie wyborów w samorządach cały czas wątpliwe

W posiedzeniu Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wzięli udział między innymi Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego oraz Paweł Szefernaker, Pełnomocnik Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym. Przedstawili oni stan przygotowań do wyborów samorządowych. Wątpliwości co do organizacji wyborów jednak nie rozwiali.


Pierwszy zabrał głos Wojciech Hermeliński, który skupił się na trzech kwestiach związanych z wyborami, a mianowicie kwestią powoływania urzędników wyborczych, kwestią transmisji wyborów z lokali wyborczych oraz sprawą powołania komisarzy wyborczych. Jedynie w ostatniej sprawie przewodniczący PKW nie oczekuje utrudnień.

Następnie stan przygotowań do wyborów samorządowych przedstawiła Magdalena Pietrzak, która przyznała, że obejmując stanowisko zastała brak koncepcji w kwestiach kluczowych. Na przykład dotychczas nie były ustalone zasady wynagradzania, czy sposób zwalniania potencjalnych urzędników wyborczych. – W tej chwili termin zgłaszania urzędników wyborczych mamy wydłużony i warunki ich powoływania zostały ustalone. Liczę, że liczba osób zgłaszających zwiększy się – powiedziała szefowa KBW.

Poinformowała ona ponadto o wakatach na stanowiskach IT.

Pełnomocnik Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym poinformował o szkoleniach w Narodowym Instytucie Samorządu Terytorialnego, które dotyczyły spraw związanych z wyborami. Odbyły się dwie tury szkoleń, w których wzięło udział 430 osób. Paweł Szefernaker uspokajał, że czasu na zorganizowanie wyborów jest jeszcze dużo i uspokajał, że w przypadku przygotowania specyfikacji rząd przekaże dodatkowe środki na zakup dodatkowego sprzętu. Jednak Jacek Protas, zastępca przewodniczącego komisji podkreślił, że oszacowanie dokładnych środków na organizacje wyborów to kwestia zasadnicza i bez dodatkowych środków zdaniem byłego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego wybory się nie odbędą.

W wypowiedziach przedstawiciela MSWiA i szefowej KBW zabrakło jednak nie tylko jasnych deklaracji ile pieniędzy będzie potrzebne na organizacje wyborów, ale także deklaracji czy samorządy będą musiały z własnych budżetów dopłacać do organizacji wyborów, czy sprzęt do transmisji zostanie dostarczony przez jedną firmę i w jakim czasie. 

Transmisja wyborów z lokali wyborczych to odrębna kwestia wzbudzająca wiele wątpliwości i pytań. Przewiduje się zakup 28 tysięcy kamer. Wojciech Hermeliński zauważył, że największe przetargi na zakup kamer, jakie dotychczas miały miejsce, to zakup 3 tysięcy kamer przez Koleje Mazowieckie oraz 2 tysięcy przez Metro Warszawskie. Tak dużego przetargu jak planowano jeszcze nie było. Marek Wójcik z Związku Miast Polskich ostrzegał, że może zabraknąć czasu na przeprowadzenie przetargu. W sprawie tej zabrał tez głos poseł PO Ryszard Wilczyński.

– Powieszono poprzeczkę na wysokości 6 m, ale nie dano tyczki do wykonania skoku. Nie chodzi o sam zakup 28 tysięcy kamer, tylko o wrzucenie transmisji na serwer, by wszystko działało – powiedział poseł PO.

I choć Paweł Szefernaker uspokajał wielokrotnie, że czasu na organizacje wyborów jest wystarczająco dużo, to z każdym dniem jest go coraz mniej.

Andrzej Maciejewski, przewodniczący komisji zadeklarował, że kolejne posiedzenie poświęcone stanowi przygotowań do wyborów samorządowych odbędzie się jeszcze przed wakacjami i jeszcze jedno zaraz po wakacjach.

2018-03-22 10:15:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»