Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Samorządowcy dzielili się doświadczeniami ze stosowania zamówień „in house”

W Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym samorządowcy z Pomorza uczestniczyli w seminarium poświęconemu zagadnieniom zamówień publicznych. Gdynia od dawna z sukcesami stosuje zamówienia „in house” m.in. w transporcie miejskim, czy też w Centrum Nauki EXPERYMENT. 

Konstrukcja powierzeniowa polega na tym, że pewne usługi samorząd, zamiast pozyskiwać w drodze przetargu, powierza własnemu podmiotowi. To znacznie skraca czas i daje gwarancję wysokiej jakości odebranej usługi.
– Procedura in-house sprawdza się z sukcesami wszędzie tam, gdzie ją stosujemy. Jednym z najlepszych przykładów jest komunikacja publiczna, gdzie w powierzeniu funkcjonujemy od dawna. Jednak z elementami tej konstrukcji mamy do czynienia w bardzo wielu sferach działania miasta, chociażby takich jak np. Centrum Experyment – mówi Katarzyna Gruszecka Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Zamówienia „in house” oznaczają sytuacje, w których pod pewnymi warunkami samorząd nie jest zobowiązany do przestrzegania regulacji dotyczących zamówień publicznych, mimo że powierza wykonywanie usług odrębnemu od siebie, przynajmniej w sensie formalnym, podmiotowi.
– Dla mieszkańca to jest przede wszystkim wygoda i pewność, że usługa publiczna będzie dostarczona dokładnie taka, jakiej potrzebują. Natomiast od strony finansów publicznych daje gwarancję pilnowania tego, żeby środki publiczne były wydatkowane dokładnie na cele, które powinny finansować – mówi dr Joanna Fornalczyk, Comper sp.j. Fornalczyk i Wspólnicy.

Procedura zamówień „in house” w sektorze transportu publicznego stosowana jest od 10 lat, natomiast w pozostałych sektorach, np. dotyczących świadczenia usług komunalnych dopiero się rozwija.

Organizatorem seminarium samorządowego było miasto Gdynia, firma COMPER Fornalczyk i Wspólnicy oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: http://gdynia.pl

2018-03-13 09:15:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

20 marca, Wrocław, IT w Służbie Zdrowia, https://gigacon.org

21 marca, Warszawa, Europejskie Forum Taborowe 2019, https://www.tor-konferencje.pl

25-26 marca, Jachranka, Konferencja „Nowoczesny Dyrektor”, https://nowoczesny-dyrektor.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»