Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Fundacja Batorego rusza z akcją „Obserwujemy wybory”

W związku z wejściem w życie ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy, Fundacja im. Stefana Batorego uruchamia akcję „Obserwujemy wybory”. Celem inicjatywy jest monitoring wprowadzania zmian w prawie wyborczym oraz skutków ich funkcjonowania.

Uchwalona w styczniu Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych wprowadza duże zmiany we wszystkich sferach związanych z przygotowaniem i organizacją wyborów. Nowe regulacje budzą wiele obaw, m.in. ze względu na bardzo krótki czas na ich wdrożenie, a także niejasne procedury wyboru szefa KBW, 100 komisarzy wyborczych oraz kilku tysięcy osób wchodzących w skład Korpusu Urzędników Wyborczych.

Jako pierwszy obserwacją zostanie objęty proces dokonywania zmian w składzie administracji wyborczej. Nowe przepisy weszły w życie 31 stycznia. Od tego dnia PKW ma 30 dni na wybór nowego Szefa Krajowego Biura Wyborczego oraz 60 dni na powołanie komisarzy wyborczych działających w terenie.

– Obniżenie wymagań dotyczących przygotowania zawodowego, apolityczności
i bezstronności komisarzy budzi niepokój, dlatego tak ważne jest przyglądanie się całemu procesowi. Dobrze, że zajmą się tym organizacje społeczne, ale jest też niezwykle ważne, aby ewaluację przeprowadziła także Państwowa Komisja Wyborcza. O to apelujemy – mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego

2018-02-08 07:55:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

23 stycznia, Warszawa, Konferencja  IT Security Trends, http://itsecuritytrends.pl

24 stycznia, Warszawa, „Bezpieczeństwo obiektów i obszarów – monitoring wizyjny, kontrola dostępu, mechaniczne systemy zabezpieczeń”, http://successpoint.pl

24 stycznia, Warszawa, "Forum Transportu Publicznego - nowe technologie i bezpieczeństwo" http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»