Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Władze Piły upominają się o status miasta na prawach powiatu

Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Rafał Zdzierela zwrócili się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Zmiana ma ułatwić funkcjonowanie miasta m.in. w zakresie dróg, ładu przestrzennego i pozyskiwania środków unijnych.

Ostatnie zmiany w rządzie  - zarówno na stanowisku Premiera RP jak i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji są bezpośrednią przyczyną ponowienia wniosku o rozpoczęcie inicjatywy ustawodawczej zmieniającej ustawę o samorządzie powiatowym oraz ustawę kodeks wyborczy, a w konsekwencji o zrównanie rangi Piły z 65 największymi ośrodkami w Polsce posiadającymi status powiatu grodzkiego.

Podczas konferencji prasowej w tej sprawie prezydent Piotr Głowski wspólnie z wiceprzewodniczącą Rady Miasta Piły panią Marią Kubicą przypomniał słowa byłego już szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka wypowiedziane w drugiej połowie 2015 roku - w czasie kampani wyborczej: „- PiS ma również przygotowany projekt dotyczący byłych miast wojewódzkich.  - Uważamy, że odgrywają one większą rolę niż wynika to z ich obecnego usytuowania. Naszym zdaniem należy wzmocnić te miasta - tłumaczy Błaszczak. - W jaki sposób można tego dokonać? - Jednym z pomysłów jest przekształcenie ich w powiaty grodzkie".

Prezydent zauważył również, że prace regulujące na nowo ustrój samorządów są dobrym momentem na wszczęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie grodzkości  Sieradza, Ciechanowa i Piły.

W piśmie skierowanym do Premiera czytamy m.in. o szansie na likwidację niektórych ograniczeń, które hamują jeszcze większy rozwój Piły, Sieradza i Ciechanowa. Przytaczane jest również pismo z 25 stycznia 2016 roku (pismo trzech prezydentów miast: Ciechanowa, Sieradza i Piły do Ministra MSWiA) z prośbą o rozpoczęcie prac legislacyjnych w tym zakresie.

Źródło: www.pila.pl

2018-01-19 08:19:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

23 stycznia, Warszawa, Konferencja  IT Security Trends, http://itsecuritytrends.pl

24 stycznia, Warszawa, „Bezpieczeństwo obiektów i obszarów – monitoring wizyjny, kontrola dostępu, mechaniczne systemy zabezpieczeń”, http://successpoint.pl

24 stycznia, Warszawa, "Forum Transportu Publicznego - nowe technologie i bezpieczeństwo" http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»