Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tadeusz Wrona: Grudzień - pamiętamy

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. kojarzy się jednoznacznie z terrorem komunistycznej władzy, ale także z wielką próbą, której zostali poddani działacze i członkowie pierwszej Solidarności.

Rozpoczął się długi czas działalności niejawnej, związanej z podziemnym przeorganizowaniem i utrzymaniem struktur, wydawaniem i kolportażem prasy. Dotyczyło to każdego zakładu pracy, każdej uczelni i instytucji. Internowania, aresztowania, wojskowe obozy specjalne, przesłuchania i rewizje, zwolnienia z pracy i wszelkie szykany, które nawet trudno wymienić. Ten czas bardzo trudnej próby nie wszyscy przeszli pomyślnie. Ci co ten egzamin zdali, nabrali umiejętności i siły, nie tracili nadziei na możliwość zmian w kraju. Później współtworzyli Komitety Obywatelskie, które w znacznej części gmin wygrały pierwsze wolne wybory po II Wojnie Światowej w Polsce w 1990 r.

Pamiętajmy o tym, że to właśnie ludzie pierwszej Solidarności, którzy przeszli przez weryfikację okresu stanu wojennego (trwającego mimo formalnego zniesienia, bo nadal trwał totalitarny system i te same instytucje z tymi samymi ludźmi aparatu partyjnego), tworzyli odrodzony samorząd terytorialny w Polsce. Mieszkańcy im zaufali, a oni mieli odwagę na wprowadzanie rzeczywistej zmiany ustroju, w realnych miastach i gminach.

Pamiętajmy też, że program „Samorządna Rzeczpospolita” uchwalono na I Zjeździe NSZZ „Solidarność” na dwa miesiące przed wprowadzeniem stanu wojennego. Samorząd terytorialny to fundament naszego kraju zbudowany na skale i nikt tego nie zmieni.

Tadeusz Wrona

2017-12-18 10:22:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

12 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP, https://zwrp.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»