Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Powstał Europejski Indeks Jakości Powietrza

Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Komisja Europejska uruchomiły Europejski Indeks Jakości Powietrza (European Air Quality Index). Interaktywna mapa przedstawia gromadzone z godziny na godzinę dane z ponad dwóch tysięcy stacji pomiarowych w Europie i pozwala śledzić poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki.

Zbierane dane dotyczą co najmniej jednej z pięciu substancji: ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, pyłów zawieszonych PM 10 o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometra i cząsteczek PM 2,5 o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Te ostatnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje za najbardziej niebezpieczne dla zdrowia. 

Na mapie zaznaczono stacje pomiarowe za pomocą punktów w sześciu kolorach. Turkusowy oznacza dobrą jakość powietrza, czerwony sygnalizuje złą jakość, ciemnoczerwony – bardzo złą, a szary – brak danych. W kilku krajach EEA, np. we Włoszech, Grecji, Islandii i Turcji, pojawiają się szare punkty. Te państwa na razie nie przekazały swoich danych.

– Informowanie obywateli daje im środki, by domagali się od polityków dalszych działań na rzecz polepszania jakości powietrza w naszych miastach – podkreślił dyrektor Europejskiej Agencji Środowiska Hans Bruyninckx. W jego ocenie indeks może zainteresować np. rodzinę, która rozważa przeprowadzkę do innej części Europy.

Z raportu EEA opublikowanego w zeszłym miesiącu wynika, że choć jakość powietrza w Europie polepszyła się w ostatnich latach, to znaczna część Europejczyków wciąż jest narażona na szkodliwe substancje. Ich poziom w dalszym ciągu przekracza bowiem nie tylko surowe zalecenia WHO, ale nawet bardziej liberalne normy europejskie. Według Bruyninckxa ponad 80 proc. mieszkańców europejskich miast oddycha powietrzem, które nie spełnia norm WHO.

Źródło: www.euractiv.pl

2017-12-07 08:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
PARTNER STRATEGICZNY

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

20-21 lutego, Sosnowiec, INDUSTRYmeeting 2018 - Targi Technologii Przemysłowych, http://www.exposilesia.pl

23-25 lutego, Łódź, INTERBUD 2018 - Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz, https://www.targi.com

28 lutego, Warszawa, Szkolenie „Zarządzanie kryzysowe – komunikacja kryzysowa, http://successpoint.pl

Więcej wydarzeń...
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»