Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Związek Województw apeluje do rządu o dialog z samorządem

„Przyszłość samorządu terytorialnego”, to temat wiodący XXXV Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP. Podsumowując dyskusję i odnosząc się do aktualnej sytuacji w Polsce, delegaci ZO ZWRP przyjęli Stanowisko w sprawie  zmian Kodeksu wyborczego i samorządowych ustaw ustrojowych.

Olgierd Geblewicz, prezes zarządu ZWRP zwrócił uwagę, że samorządy, jako jeden z filarów, który przyczynia się do tego, że państwo polskie jest nie tylko stabilne, ale i dynamicznie się rozwija, spodziewały się większego zaufania ze strony państwa. – Zamiast tego mamy do czynienia z kroczącym zamachem na samorząd. W szczególności na samorząd regionalny – powiedział prezes ZWRP.

Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista i ekspert Związku Województw RP przekonywał, że konieczne są korekty obowiązującego w Polsce ustroju  przede wszystkim poprzez zasadnicze ograniczenie kompetencji obecnych wojewodów oraz likwidację urzędów wojewódzkich. Likwidację urzędu wojewody zapowiedział poseł Jacek Protas, były prezes Zarządu Związku Województw RP jako część planowanego przez Platformę Obywatelską trzeciego etapu reformy administracyjnej w Polsce. – Apeluję abyśmy zareagowali na sytuację, jaką zastaniemy zapewne w połowie grudnia – mówił Jacek Protas, zwracając uwagę że zmiany wprowadzane przez rządzących do prawa wyborczego upartyjniają i upolityczniają wybory samorządowe.

Przedstawiciele Związku Województw RP przyjęli stanowisko, w którym możemy przeczytać między innymi, że  przedłożona propozycja zmian Kodeksu wyborczego to kolejny przejaw   odbierania samorządom kompetencji oraz dążenia  w stronę recentralizacji  państwa. Związek Województw RP podziela zaniepokojenie Państwowej Komisji Wyborczej, która zwróciła uwagę na  wiele zagrożeń, związanych z  proponowanymi zmianami. 

Szczególny niepokój Związku Województw RP budzi także tryb planowanych zmian, wykorzystujących poselską inicjatywę ustawodawczą z pominięciem konsultacji społecznych, przeprowadzany w pośpiechu, na niespełna rok przed nowymi wyborami samorządowymi. Efektem braku dialogu z samorządem w wymienionych aktach prawnych są liczne niedociągnięcia i błędy, wskazujące brak doświadczenia osób, przygotowujących nowe przepisy a także ich niezrozumienie dla specyfiki oraz roli samorządu terytorialnego w ustroju państwa.
W związku z powyższym marszałkowie województw zwracają się do Prezydenta RP o niezwłoczne podjęcie szerokich konsultacji na temat zmian zarówno w Kodeksie wyborczym, jak i ustaw dotyczących funkcjonowania poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego, a do Parlamentu RP o wstrzymanie prac legislacyjnych nad przedstawionymi projektami ustaw.

Źródło: www.zwrp.pl

2017-12-05 08:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»