Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Bitwa o samorząd wchodzi w nową fazę

Choć decydująca bitwa o samorząd odbędzie za niemal rok, to już teraz jesteśmy świadkami kolejnej odsłony walki o kształt gmin, miast, powiatów oraz województw. W Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie przygotowanego przez PiS projektu zmian w Kodeksie wyborczym i trzech ustawach regulujących działanie samorządów wszystkich szczebli.


Łukasz Scheiber z PiS przedstawiając projekt mówił, że zwiększa on możliwości obywateli w udziale w samorządach.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Przewiduje ponadto, że w miejsce obecnych komisarzy wyborczych, których terenem działania jest województwo lub jego część, wprowadzeni zostaliby komisarze wojewódzcy i powiatowi. Te zapisy wzbudzały najwięcej emocji.

Głos podczas debaty zabrał m.in. Jacek Protas, były marszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego, który zauważył, że granice nowych okręgów będą wyznaczali komisarze, którzy mogą być członkami partii, a ponadto, że w tak krótkim czasie nie da się skutecznie przygotować systemu, który zagwarantuje sprawne przeprowadzenie przyszłorocznych wyborów. Na tą kwestie zwrócił także uwagę Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

- Nie kieruje nami zła wola. Chcemy wybory przeprowadzić. Jednak na jego modyfikację systemu informatycznego potrzeba m.in. trzy miesiące, plus czas na testy. To nie jest takie proste – zauważył Wojciech Hermeliński.

Natomiast Marek Sowa, były marszałek województwa małopolskiego, a obecnie poseł Nowoczesnej podkreślał na mównicy sejmowej, że nie będzie zgody na likwidację okręgów jednomandatowych w gminach.

Z kolei Piotr Zgorzelski, wiceszef sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej i były starosta płocki, w imieniu klubu PSL złożył wniosek o odrzucenie projektu PiS w pierwszym czytaniu.

Głosowanie nad dalszym losem projektu ma się odbyć podczas piątkowego (24 listopada) posiedzenia Sejmu.

2017-11-24 07:34:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,http://kwrist.mswia.gov.pl

20 lipca, Warszawa, Szkolenie "Radzenie sobie z klientem używającym gróźb (agresja słowna, szantaż, napastliwość) w stosunku do urzędnika", http://frdl.mazowsze.pl

26 lipca, Warszawa, Kongres Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO 2018, http://fire-expo.pl/

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»