Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


UE zwiększa na państwa członkowskie presje w kwestii obniżenia emisji CO2

Komisja Europejska proponuje, aby UE zwiększyła presję na europejskich producentów samochodów, aby w ciągu najbliższej dekady, do 2030 r. obniżyli o 30 proc. poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez pojazdy. Celem jest szybsze przestawienie się koncernów na dostarczanie klientom samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Komisja Europejska w swoim komunikacie przyznaje, że nowe wymogi wobec koncernów sprawią, że wzrosną koszty produkcji pojazdów, a co za tym idzie, także ich końcowe ceny. Według wyliczeń KE, średnia cena samochodu osobowego rejestrowanego po 2030 r. będzie wyższa o 1 tys. euro a w przypadku furgonetki o ok. 900 euro. Jak jednak napisano w komunikacie Komisji, „wzrost cen pojazdów będzie niższy niż zyski z zaoszczędzonego przez konsumentów paliwa i w dłuższym okresie konsumenci zyskają”.

Regulacje zmuszające przemysł motoryzacyjny do stawiania na produkcję aut nisko - lub zeroemisyjnych wprowadza coraz więcej państw, które są liderami w produkcji samochodów, np. Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa czy Chiny. Od 2019 r. w Chinach obowiązywać będą wszystkich rodzimych producentów ustalone odgórnie kwoty na produkcję aut o zerowej lub niskiej emisji CO2. Swoje regulacje w tym obszarze wprowadzają też poszczególne amerykańskie stany.

Komisja Europejska chce jednak, aby UE stawiała nie tylko wymagania. W planach jest przeznaczenie 800 mln euro na poprawę europejskiej infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych oraz 200 mln euro na prace nad efektywniejszymi bateriami. Propozycję KE muszą jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski i państwa członkowskie.

Źródło: www.euractiv.pl

2017-11-15 07:36:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

6-7 grudnia, Jastków k. Lublina, Forum Sekretarzy Województwa Lubelskiego

11-13 grudnia, Serock, 
Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP, https://zwrp.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»