Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


PKW odbierze JST organizację wyborów w gminach i miastach

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości przedstawili w Sejmie tzw. ustawy samorządowe. Zakładają one m.in. przejęcie przez Państwową Komisje Wyborczą organizacji wyborów gminach i miastach oraz wprowadzenie dwukadencyjności.


Kwestie związane ze zmianami w ordynacji samorządowej wzbudzały emocje od kilku miesięcy. Im bliżej wyborów samorządowych zainteresowanie nimi wzrasta. Dzisiaj poznaliśmy projekty zmian jakie zamierza wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.


Jedną z najistotniejszych zmian jest wprowadzenie dwukadencyjności w samorządzie lokalnym, jednak pod wpływem opinii m.in. środowisk samorządowych dwukadencyjność zacznie obowiązywać po wyborach w przyszłym roku. Nie zadziała wstecz czemu, stanowczo przeciwstawiało się wiele środowisk.

Ponadto posłowie PiS proponują, by organizację wyborów od samorządowców przejęła Państwowa Komisja Wyborcza. Zdaniem PiS nie może być tak, że wójt, burmistrz czy prezydent ubiegający się o reelekcje zajmuje się także organizacją samych wyborów.

Wedle zapowiedzi posłów Prawa i Sprawiedliwości Sejm zajmie się projektami ustaw prawdopodobnie podczas najbliższego posiedzenia, czyli 22-24 listopada.

2017-11-10 12:39:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

2017-11-10 14:18 sekretarz

Bardzo dobrze. Niech tylko PkW wykonuje wszystkie zadania związane z wyborami, łącznie z wyposażeniem i urządzeniem lokali wyborczych, ich zabezpieczniem, drukiem materiaów itp.

2017-11-13 08:17 OldestWoman

Bardzo ciekawe rozwiązanie. Tylko w jaki sposób PKW przeprowadzi wybory w małej gminie gdzieś na krańcach świata? Za czyim pośrednictwem to zrobi? Komórki PiS w terenie? Wszystko w gminie w kwestii wyborów jest związane z urzędem tej gminy; lokale, wyposażenie, rejestr wyborców, sporządzanie spisów wyborców itd. Życzę powodzenia. A w praktyce będzie to wyglądało tak, że PKW wyznaczy swojego człowieka do organizacji i podpisywania a resztę będzie, tak jak dotychczas, robił urząd i jego pracownicy.

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
PARTNER STRATEGICZNY

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 stycznia, Warszawa, Szkolenie „Prawo wodne w praktyce administracji samorządowej”, http://frdl.mazowsze.pl

23 stycznia, Warszawa, 23 seminarium z cyklu Zarządzanie Kryzsowe i Ratownictwo "Zagrożenia Teleinformatyczne w Zarządzaniu Kryzysowym. Narzędzia Smart City w Obronie Przed Zagrożeniami", http://www.cpi.com.pl

24-26 stycznia, Kraków, Konferencja „Odpowiedzialność za gromadzenie i wydatkowanie środków publicznych”, http://student.law.uj.edu.pl

Więcej wydarzeń...
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»