Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Unijne pieniądze na częstochowskie tramwaje

Województwo Śląskie i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie podpisały umowę na dofinansowanie z pieniędzy unijnych przebudowy linii tramwajowych oraz zakupu taboru.

Miasto zamierza przebudować infrastrukturę tramwajową na odcinkach 1, 2, 3, 4, 5a, 6. Wymienione zostanie ok. 14 km torowiska wraz z trakcją i przewodami zasilającymi. Inwestycja obejmuje też zakup 10 nowych tramwajów. Łączna wartość projektu wynosi ok. 208 milionów złotych.

Na dofinansowanie inwestycji miasto pozyskało ok. 144 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 z pieniędzy przeznaczonych na niskoemisyjny transport miejski. Dzięki realizacji inwestycji, która powinna zakończyć się pod koniec września 2019 roku, ma zostać zwiększona atrakcyjność transportu publicznego w mieście. Skróceniu ulegnie czasu przejazdu. Platformy przystankowe zostaną dostosowane do niskopodłogowego taboru, którego zakup obejmuje ten projekt unijny. Będzie to udogodnienie dla niepełnosprawnych, seniorów oraz opiekunów z dziećmi. Dodatkowa korzyścią inwestycji będzie wpływ na zmniejszenie emisji CO2 w mieście.

- Dzięki nowym tramwajom i modernizacji linii będzie bardziej ekologicznie, bezpieczniej i szybciej. Nasze programy skierowane do mieszkańców – np. darmowe przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, też mają przekonywać mieszkańców do komunikacji miejskiej. Jeżeli do tego dołożymy modernizację wielu dróg, budowę centrów przesiadkowych, również ze środków europejskich, a także fakt, że liczymy jeszcze na dofinansowanie unijne do kolejnych nowych autobusów, to będziemy mieli wkrótce nowoczesny i przyjazny transport miejski, konkurencyjny do jazdy po Częstochowie prywatnym samochodem – tłumaczy Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Ponadto dzięki inwestycji poprawi się również estetyka - fragmentu torowiska w Śródmieściu będzie wykonany w technologii trawiastej, ale także standard wszystkich peronów i przystanków.

Rozstrzygnięto już przetarg na produkcję i dostawę nowych tramwajów, wygrała go bydgoska PESA (ona też wyprodukowała wcześniej dla Częstochowy twisty). Nowe pojazdy o długości od 28 do 32 metrów mają mieć od trzech do pięciu członów i minimum 70 proc. niskiej podłogi. Pojemność wagonu określono na minimum 200 osób. Oferta PESY na dostawę nowego taboru opiewa na blisko 89,9 mln zł.

Postępowanie przetargowe dotyczące przebudowy starej linii tramwajowej trwa. Wiadomo już, że zgłosiło się trzech oferentów z propozycjami realizacji inwestycji w kwocie od 114,5 do ponad 131 mln zł.

Po podpisaniu umowy inwestycja powinna być realizowana w latach 2018-2019, natomiast pierwszy tramwaj ma być dostarczony w ciągu 16 miesięcy.

Źródło: www.czestochowa.pl

2017-11-03 07:44:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

6-7 grudnia, Jastków k. Lublina, Forum Sekretarzy Województwa Lubelskiego

11-13 grudnia, Serock, 
Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP, https://zwrp.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»