Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


KWRiST: Samorządowcy nie wykluczają złożenia skargi do TK

Podczas październikowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jednym z istotniejszych punktów był projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. Samorządowcy nie wykluczają, że ustawę skierują do Trybunału Konstytucyjnego.


Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej, który współprzewodniczył obradom już na samym wstępie podkreślił, że projekt ustawy został skierowany do Sejmu bez opinii strony samorządowej. Poinformował ponadto, że samorządowcy wnieśli do marszałka sejmu o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, ingeruje on bowiem w realizację zadania własnego, pozbawia JST kompetencji dotyczących np. ustalania cen wody i ścieków, a także wprowadza nadzór nazwany „specjalistycznym”, szerszy niż kryterium legalności, o którym mówi Konstytucja.

 W sytuacji, gdy opłaty będą regulowane przez pozasamorządowy podmiot w wysokości, która nie uwzględni wszystkich kosztów, będziemy musieli do wody dopłacać. Ta zmiana nie tylko znacząco obniży poziom inwestowania, ale tam, gdzie trzeba będzie zbyt dużo dopłacać do ceny wody, może obniżyć poziom innych usług – mówił Andrzej Porawski.

Samorządowcy zwrócili się do Mariusza Gajdy, wiceministra środowiska odpowiadającego za projekt o zorganizowanie spotkania w tej sprawie jeszcze przed zakończeniem prac legislacyjnych. Chcą na nim zaproponować, by opłaty za wodę płacone przez przedsiębiorstwa były kierowane do Wód Polskich, a opłaty wodociągowe, by zostały w gminach.

– Zapowiadamy, że jeżeli ta ustawa zostanie przez Sejm uchwalona w kształcie zbliżonym do przekazanego bez naszej opinii to Trybunał Konstytucyjny jest zagwarantowany – zapowiedział sekretarz strony samorządowej

Ponadto podczas posiedzenia przyjęto projekty niemal 30 aktów prawnych, w tym projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym  przedstawiony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, projekt ustawy o zmianie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej przedstawiony przez Ministerstwo Cyfryzacji, a także projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 25 października 2017, Warszawa

2017-10-25 07:41:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

12 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP, https://zwrp.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»