Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Agata Dąmbska: Grzegorz Schetyna i Jarosław Gowin o samorządach

Najbardziej widomym znakiem, że zbliżają się wybory samorządowe jest nagłe zainteresowanie polityków sprawami wspólnot... Partie regularnie przypominają sobie o JST w sytuacji, gdy głosy środowisk samorządowych stają się dla nich istotne w arytmetyce wyborczej i zaraz potem zapominają na 4 lata kadencji (ewentualnie przypominają sobie po to, by ograniczyć samodzielność wspólnot lub dołożyć im nowych zadań bez dodatkowych środków).


Nie inaczej dzieje się obecnie. W sobotę, podczas konwencji Platformy Obywatelskiej, jej przewodniczący przedstawił zręby programu samorządowego na kampanię 2018 r., zaś nowotworzona partia Jarosława Gowina ma na sztandarach powołanie Rady Samorządowej i deklaruje otwarcie na środowiska JST.

Obaj liderzy kładą nacisk na podobne kwestie: decentralizację (G. Schetyna) oraz wzmocnienie roli samorządów (J. Gowin). Wszystko pięknie, tylko aż chciałoby się spytać, cóż stało im na przeszkodzie w latach 2007-2015, aby te idee zrealizować...

PO podaje też parę postulatów szczegółowych, m.in. likwidację urzędu wojewody (takie hasło ma też w programie .Nowoczesna) czy zwiększenie udziałów JST w podatkach PIT, CIT i VAT (podobnie kiedyś postulowało PSL i SLD). Są to – co do zasady – dobre propozycje, gdyż dochody samorządów muszą zacząć bardziej opierać się na źródłach własnych, zaś kaganiec kontrolny nałożony na wspólnoty przez urzędy centralne powinien być minimalizowany. Problem jednak w tym, że formułowali je wiele lat wcześniej także sami samorządowcy oraz grupy eksperckie, a jakoś nie było chętnych do realizacji... Czy teraz więc JST mają zaufać szumnym zapowiedziom?

2017-10-23 08:16:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

12 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP, https://zwrp.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»