Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Jelenia Góra tworzy największy w Polsce klaster czystej energii

Powstał Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. To sposób na uzyskanie jak największej samowystarczalności energetycznej miasta oraz poprawę jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej. Porozumienie podpisał Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, a także przedstawiciele firm Polski Solar S.A. oraz Maf Energy. To pierwsza inicjatywa o takiej skali nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w Polsce.Klaster energii to lokalny system wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar jego działania nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin. Teraz, w ramach inwestycji związanych z Jeleniogórskim Klastrem Energii Odnawialnej, na terenie Jeleniej Góry możliwa stanie się produkcja energii z odnawialnych źródeł, na przykład ze słońca, geotermii czy odpadów.

– Możliwość pozyskiwania czystej, odnawialnej energii jest dla Jeleniej Góry sprawą wyjątkowo istotną, stąd decyzja o naszym udziale w powstaniu klastra jest oczywista – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta.

Ponadto w ramach klastra planowana jest m.in. realizacja Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra, czyli elektrowni fotowoltaicznej składającej się z blisko 30 tys. paneli. Będą miały 10 MW mocy. Wyprodukują około 10800 MWh energii rocznie. Inwestycja jest planowana na 26-hektarowej działce przy Trasie Czeskiej wydzierżawionej od miasta przez firmę Polski Solar S.A, a jej wartość szacowana jest na 37 mln zł netto.

Członkowie klastra chcą, aby w przyszłości energia wyprodukowana z odnawialnych źródeł zbliżyła się do poziomu zużycia energii w powiecie jeleniogórskim. Wszystko po to, by stał się on tak zwaną „wyspą energetyczną”, czyli uzyskał całkowitą samowystarczalność.

Źródło: www.prexpert.com.pl

2017-10-11 10:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
PARTNER STRATEGICZNY

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

20-21 lutego, Sosnowiec, INDUSTRYmeeting 2018 - Targi Technologii Przemysłowych, http://www.exposilesia.pl

23-25 lutego, Łódź, INTERBUD 2018 - Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz, https://www.targi.com

28 lutego, Warszawa, Szkolenie „Zarządzanie kryzysowe – komunikacja kryzysowa, http://successpoint.pl

Więcej wydarzeń...
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»