Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Prezydent Świnoujścia krytycznie o przeładunku siarki w porcie

Tematem konferencji zorganizowanej w Świnoujściu był przeładunek siarki, który zamierza prowadzić spółka OT Port Świnoujście. Sprawa bulwersuje mieszkańców, którzy obawiają się o swoje zdrowie. Ale również branżę turystyczną i uzdrowiskową.

– Siarka w świnoujskim porcie będzie przeładowywana w prymitywnych warunkach, czerpakami. OT Port Świnoujście idzie na skróty. Nie inwestują w infrastrukturę, bo to kosztuje. Pieniądze, zyski są ważniejsze, niż zdrowie ludzi. Mam wrażenie, że jesteśmy traktowani jak port trzeciego świata – powiedział podczas konferencji prasowej Janusz Żmurkiewicz, prezydent Swinoujścia.

Prezydent wyjaśnił, dlaczego w obecnej sytuacji Miasto ma związane ręce. Może zażądać raportu środowiskowego, który określa ewentualną szkodliwość, ale tylko w przypadku inwestycji na terenie portu. Tak było na przykład, gdy chodziło o budowę magazynów paszowych. Przeładunki siarki taką inwestycją jednak nie są.  Przepisy prawa jednoznacznie wyłączają prezydenta z decyzyjności, gdy chodzi o rodzaj przeładowywanych materiałów. Wszelkie decyzje związane z przeładunkami jakichkolwiek towarów w porcie wydaje Urząd Marszałkowski i jego służby, a kontroluje Urząd Wojewódzki oraz Urząd Morski. W przypadku świnoujskiego portu, partnerem dla wydających takie zgody nie jest nawet Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście, na którego terenach leży port, a jedynie spółka OT Port Świnoujście, która prowadzi tam działalność.

– Nie ma i nie będzie mojej zgody na przeładunek siarki w takich warunkach. Siarka przeładowywana jest na przykład w Trójmieście, ale tam odbywa się to w bezpiecznych warunkach, szczelnym taśmociągiem – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Nie zgadzam się również z opiniami służb ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego, jaką otrzymałem na moją prośbę  o przeprowadzenie analizy zagrożenia związanego z przeładunkiem siarki. Odpowiedź była taka, że ewentualne działania przeciwstawne służby ochrony środowiska będą mogły podjąć dopiero, gdy przeładunki staną się faktem i okaże się, że są szkodliwe. Wtedy będzie już za późno. Negatywne skutki będziemy już wtedy odczuwać. Taka decyzja powinna być wydana zanim siarka zacznie być przeładowywana.

W 2013 roku Urząd Marszałkowski wydał decyzję o towarach, jakie mogą być przeładowywane w świnoujskim porcie.  Na długiej liście materiałów nie było siarki. Miasto nie mogło odwołać się od decyzji marszałka dopuszczającej przeładunek siarki, ponieważ zgodnie z prawem nie było stroną w sprawie. Podobnie jeśli chodzi o Zarząd Morskich Portów Szczecin  Świnoujście.

Źródło: UM Świnoujście

2017-10-11 10:28:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»