Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Agata Dąmbska komentuje: Minorowe nastroje samorządowców

5 i 6 października należał do Katowic: tam właśnie obchodziła swoje 15-lecie jedna z najlepszych konferencji poświęconych JST: Samorządowe Forum Kapitału i Finansów, organizowane przez pismo „Wspólnota”. Kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, zgrupowanych w 15 bloków tematycznych zgromadziło kilkuset słuchaczy i prelegentów.

Jednak w tym roku ważniejsze okazały się chyba rozmowy w kuluarach – jakkolwiek środowisko samorządowe nie kryło swych obaw w związku z poczynaniami aktualnego rządu, rzucała się w oczy swego rodzaju apatia i przekonanie, że trzeba jakoś dostosować się do istniejącej sytuacji. Wiszący w powietrzu konformizm czuć było zwłaszcza na spotkaniu z Minister Edukacji Anną Zalewską: nikt nie odważył się skrytykować reformy systemu oświaty.

Co bowiem mogą zrobić samorządy? Powoływać lokalne komitety czy ruchy ogólnopolskie (jak bezpartyjni.org z Prezydentem Zielonej Góry, Lubina, Szczecina czy b. Prezydentem Poznania) i starać się wygrać wybory? To oczywiste. Natomiast niewiele więcej. Widać teraz wyraźnie, że decentralizacja roku 1990 była jedynie pozorna: pozbawione własnych źródeł dochodów, utrzymujące się z dotacji i subwencji budżetowych oraz udziałów w podatkach wspólnoty są w pełni zależne od władz szczebla krajowego.

A projektowanie niezbędnych zmian systemowych w chwili, gdy trzeba walczyć o zachowanie elementarnych zasad samorządności wydaje się naiwną próbą ratowania róż, gdy płoną lasy.

2017-10-06 08:23:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

19 września, Warszawa, Konferencja "Zarządzanie kryzysowe - komunikacja i kooperacja służb", http://successpoint.pl

20 września, Warszawa, Bezpieczeństwo i Niezawodność Systemów Informatycznych, http://gigacon.org

21-23 września, Bielsko-Biała, INSTAL-SYSTEM 2018 - Targi Technik Grzewczych i Zielonych Energii, http://www.targibielskie.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»