Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tomalik: Rząd zabiera kolejnym gminom sołectwa i przekazuje miastom

W dzisiejszych mediach omawiana jest prognoza GUS, z której wynika, że w najbliższych latach tylko sześć na 39 miast powyżej 100 tys. mieszkańców odnotuje wzrost liczby ludności: Rzeszów, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Zielona Góra.

Prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia w GW: To, że sporo miast ponadstutysięcznych traci mieszkańców, wynika co najmniej z dwóch zjawisk. W niektórych przypadkach - z przeprowadzek na przedmieścia. To przykład Poznania czy Trójmiasta. […] Inne zjawisko to, gdy traci cała aglomeracja. Jak Łódź czy Górny Śląsk. Nie jest to już tylko zmiana rozmieszczenia ludności; miasto wydaje się niewystarczająco atrakcyjne, np. Łódź nie oferuje tak dobrych miejsc pracy jak nieodległa Warszawa.

Dr Adam Radzimski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu tłumaczy GW, że wyprowadzek na przedmieścia nie da się powstrzymaćgdyż chcemy mieć domy, samochody, a te oczekiwania często nie dają się pogodzić z miejskimi realiami, bo ceny działek są wysokie, a drogi zakorkowane.

Tymczasem w kolejnych miejscach Polski realizowany jest wariant siłowego przejmowania od gmin terenów w otoczeniu miast - w wykonaniu administracji rządowej Prawa i Sprawiedliwości. Obawialiśmy się takiego scenariusza.

Przypomnę, że w Stanowisku naszego Związku z dnia 12 kwietnia 2016 r. podjętym wobec inicjatywy poszerzenia granic administracyjnych Miasta Opola kosztem integralności podopolskich gmin zawarty był następujący fragment:

Ekspansywna polityka samorządu miasta Opola wobec sąsiednich gmin jest zaprzeczeniem idei samorządności, która opiera się na współpracy. Jest też zakwestionowaniem dorobku ponad 25 lat pracy tamtejszych samorządów gminnych, które rozwinęły na swoim terenie infrastrukturę techniczną i społeczną. Ekspansja terytorialna Opola ignoruje wolę większości mieszkańców wymienionych gmin oraz osłabia naszą regionalną wspólnotę.

W kolejnym naszym stanowisku z dnia 4 października 2016 r. podjętym wobec Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 r. dot. przyłączenia do miasta Opola części terenów gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków - Związek zaprotestował przeciwko pozbawieniu gminnych wspólnot samorządowych Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków części ich majątku zgromadzonego w wyniku 26 lat pracy samorządów gminnych.

Nadal trwa społeczny sprzeciw w podopolskich gminach wobec aneksji terenów przekazanych miastu Opolu. Aneksji popieranej przez wojewodę opolskiego z PiS, wiceministra sprawiedliwości oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji, a w finale przesądzonej przez rząd PiS. Opór jest wspierany przez nasz Związek, a nasze stanowiska z dnia 1 marca 2017 r. wyrażają poparcie dla inicjatyw dotyczących przywrócenia granic podopolskich gmin do stanu sprzed 1 stycznia 2017 r.

Nowe ogniska zapalne to tereny, które będą zabrane z dniem 1 stycznia 2018 r. przez rząd Beaty Szydło gminie Rzekuń i przekazane miastu Ostrołęka (woj. mazowieckie) i tereny w taki sam sposób zabrane gminie Stare Miasto i przekazane miastu Konin (woj. wielkopolskie). Poparcie udzielone tym gminom wiejskim przez ZGW RP niestety nie dało oczekiwanego rezultatu. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2017 r. (Dz. U. poz. 1427) przesądziło te sprawy.  

W dostępnym w internecie od 11 lipca 2017 r. stanowisku Wójta Gminy Rzekuń czytamy:

W obecnym czasie na szczeblu ministerialnym prowadzone są procedury dotyczące zmiany granic miasta Ostrołęki i gminy Rzekuń. Jest to ostatni moment kiedy mogę jeszcze przedstawiać argumenty przeciwko tej zmianie.

O pomoc w obronie naszych interesów zwróciłem się do Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, którego nasza Gmina jest członkiem.

W dniu dzisiejszym tj. 11.07.2017 r. odbyło się  Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.  Negatywną opinię do projektu Rozporządzenia RM dotyczącego zmiany granic wydały: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP. Za zmianą opowiedział się tylko Związek Miast Polskich.

Warto wskazać, że Rada Gminy Rzekuń dwukrotnie podjęła Uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie przyłączenia części gminy Rzekuń do miasta Ostrołęki, które zostały unieważnione rozstrzygnięciami nadzorczymi Wojewody Mazowieckiego ze względu na sprzeczność z prawem. Należy podkreślić, że na sesji w dniu 31 stycznia br. zgłosiłem projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji, który został odrzucony głosami następujących radnych […]. W wyniku takiego działania w chwili obecnej brakuje bardzo ważnych argumentów płynących z konsultacji.

Musimy utrzymać wspólny front w sprawie obrony samorządności terytorialnej i szeroko rozumianej demokratycznej praworządności. Na wielkim zjeździe w Warszawie z udziałem 1.600 wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków w dniu 16 marca 2017 r. powstał Samorządowy Komitet Protestacyjny, złożony z ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego, w tym Związku Gmin Wiejskich RP i Związku Miast Polskich. A tu zdarzył się taki rozdźwięk.

Naszej czujności nie może uśpić fakt, że 15 maja poseł Jarosław Kaczyński odwołał swoją inicjatywę ogłoszoną 4 miesiące wcześniej i dotyczącą dwukadencyjności liczonej wstecz. Przygotowujemy się do wyborów samorządowych, które musimy wygrać i obronić demokrację przed zakusami rządzących obecnie Polską.

Przytaczany dziś przez Wirtualną Polskę artykuł prasy zachodnioeuropejskiej pisze o powolnej erdoganizacji Polski, nawiązując do Turcji Erdogana. "Der Tagesspiegel" pisze: Gorzki wniosek jest taki, że PiS najwidoczniej wciela w życie strategiczny plan, który można określić jako 'erdoganizację' Polski". Autor wymienia w tym kontekście podporządkowanie rządowi mediów publicznych, Trybunału Konstytucyjnego i wymiaru sprawiedliwości. "De facto minister sprawiedliwości będzie mógł w przyszłości decydować, kto będzie pozwany do sądu i z jakiego powodu oraz jaki sędzia będzie rozpatrywał tę sprawę - tym samym otwierają się drzwi do politycznych procesów karnych".

Wobec takich zagrożeń my, samorządowcy, mamy się trzymać razem i energicznie działać na rzecz naszego sukcesu w najbliższych wyborach.

2017-08-29 14:04:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»