Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Gdańsk zmodernizuje system ostrzegania przed zagrożeniem powodziowym

Nowy system to: stacja meteo do obserwacji warunków pogodowych, 70 elektronicznych syren, 55 stacji pomiarowych z sondą i kolejne 19 stacji z deszczomierzami - warty blisko 3 mln zł.

W Urzędzie Marszałkowskim uroczyście podpisano umowę na dofinansowanie projektu, w ramach którego powstanie m.in. system szybkiego ostrzegania mieszkańców.

Naukowcy ostrzegają, że takie zjawiska, jak huragany o niespotykanej sile czy ulewne, intensywne deszcze będą się powtarzać, dlatego miasto musi być na nie jak najlepiej przygotowane. Opracowano więc projekt, we współpracy z Sopotem, którego pełna nazwa brzmi: „Rozbudowa systemów informowania i ostrzegania o zagrożeniach, w szczególności powodziowych dla Gdańska i Sopotu”.

W jego ramach, system pomiaru wielkości opadu i poziomu wody: w ciekach, zbiornikach retencyjnych, kolektorach i kanalizacji deszczowej zostanie zmodernizowany i rozbudowany. Zostaną zamontowane urządzenia pomiarowe wraz z układem telemetrycznym GSM i układem zasilania, powstanie też system wczesnego ostrzegania i alarmowania mieszkańców przed zagrożeniami atmosferycznymi.

Nowe syreny alarmowe będą przekazywać sygnał głosowy, a nie tylko sygnał modulowany przekazujący sam dźwięk.

– Dotychczasowy system, który przekazywał wyłącznie dźwięk, był dla mieszkańców nieczytelny. Syreny kojarzyły się bowiem głównie z jakimiś wydarzeniami historycznymi, ale nie przekazywały informacji wprost. Nowe urządzenia będą przekazywały komunikat głosowy, który będzie zawierał instrukcje, co należy zrobić, bądź też w którym kierunku się udać i gdzie można uzyskać informacje. To będzie bezpośredni kanał komunikacyjny z mieszkańcami rozgłaszany na terenie zagrożonym – tłumaczy Joanna Pińska, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w gdańskim magistracie.

Bardzo istotne w tym projekcie będą też stacje pomiarowe, z których korzystać będzie spółka Gdańskie Wody, a także Centrum Zarządzania Kryzysowego. Będą one pokazywały sytuację w danej chwili.

W Gdańsku zainstalowanych jest obecnie 18 deszczomierzy. Większość z nich wyposażona jest w autonomiczny rejestrator zintegrowany z modułem GSM/GPRS, co umożliwia zdalny dostęp do danych.

– Nasi pracownicy na bieżąco są informowani o stanie opadu w dzielnicy, za którą są odpowiedzialni. Zwiększenie i modernizacja sieci pomiarowej stanu wód i opadów pozwoli na lepsze wykorzystanie posiadanych środków i zwiększenie efektywności naszych działań - podkreśla Ryszard Gajewski, prezes spółki, Gdańskie Wody.

Wartość projektu to 2 822 637,7 zł. W 70 proc. zostanie on dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Źródło: UM Gdańsk

2017-08-25 07:24:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»