Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tadeusz Wrona komentuje: Emeryci w samorządach

Problem osób w wieku emerytalnym w urzędach samorządowych jest na pewno delikatny i wśród wielu budzi emocje. Pojawiają się skrajne poglądy: o chęci pozbycia się z urzędów osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, aby zrobiły miejsce młodym „lepiej wykształconym i sprawniejszym” lub o potrzebie jak najdłuższego wykorzystania osób starszych ze względu na „większe doświadczenie i wszechstronne kompetencje”.


Są tacy, którzy uważają, że potencjalni emeryci są zbyt mało wydajni, a znajomy szef ich po prostu toleruje, inni że doświadczony potencjalny emeryt jest eksploatowany do końca pracy i nie ma dla niego taryfy ulgowej. Z kręgów rządowych słyszy się nawet propozycje dopłat dla tych, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a pozostaliby nadal w pracy.

Jak wiadomo przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem pracownika i on wybiera czas odejścia z pracy w stan spoczynku. Oczywiście od tej zasady są wyjątki, zawarte w lex specialis dla niektórych zawodów, jak np. ustawa o szkolnictwie wyższym, która powoduje wygaszenie umów o pracę z mianowanymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi po osiągnięci wieku emerytalnego z mocy prawa (po zakończeniu semestru).

W urzędach samorządowych pracuje znaczna grupa emerytów, szacowana nawet powyżej 5%, a wiek ich osiąga powyżej 70 lat. Prezydent Suwałk wystąpił z propozycją zwiększenia, pracownikom urzędu i instytucji samorządowych, którzy nabyli praw emerytalnych, pensji miesięcznej o 500 zł, jeżeli zwolnią miejsca pracy do końca roku. Przeznaczono na podwyżki kwotę ok. 0,5 mln zł, a z samego Urzędu Miasta ma odejść ok. 17% urzędników.

Obserwując fora internetowe, można powiedzieć, że zdania na temat tej propozycji były bardzo zróżnicowane. Świadczy to o delikatności sprawy, ale przecież nie można unikać tematu. Z pewnością potrzebna jest ciągła debata nad szukaniem najlepszych rozwiązań organizacyjnych w samorządzie, z wykorzystaniem już 28 letnich doświadczeń.

tadeuszwrona7@gmail.com

2017-08-02 03:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,http://kwrist.mswia.gov.pl

20 lipca, Warszawa, Szkolenie "Radzenie sobie z klientem używającym gróźb (agresja słowna, szantaż, napastliwość) w stosunku do urzędnika", http://frdl.mazowsze.pl

26 lipca, Warszawa, Kongres Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO 2018, http://fire-expo.pl/

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»