Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Waldemar Lamkowski: Dla gmin wiejskich kryzys dopiero nadchodzi

Rok 2010 będzie trudny dla gmin wiejskich nie tylko z powodu ogólnej sytuacji ekonomicznej. Decydującym czynnikiem jest niska średnia cena skupu żyta.

- W roku 2009 kryzys był zauważalny, ale dotknął nas dość lekko - mówi Waldemar Lamkowski, wójt gminy Lichnowy.
Rok 2010 zapowiada się gorzej nie tylko z powodu mniejszych wpływów z podatków PIT i CIT. Mają one w przypadku gmin wiejskich znaczenie marginalne. Więcej problemów może sprawić zastój na rynku nieruchomości i wynikające z tego problemy ze sprzedażą majątku.

- Decydujące znaczenie dla budżetów samorządów wiejskich w 2010 roku ma niska cena żyta. Na jej podstawie oblicza się bowiem podatek rolny. Jest on podstawowym dochodem gmin wiejskich - informuje Waldemar Lamkowski.
W ostatnich dwóch latach cena tego zboża spadła niemal o 100 proc. Dla gminy Lichnowy, której budżet w 2009 roku nie przekraczał 12,5 mln złotych, oznacza to w 2010 roku dochody niższe nawet o kilkaset tysięcy złotych.

Co ciekawe problem cen żyta poruszał też niedawno biuletyn ZPP. Chodzi o niższe wpływy do Narodowego Funduszu Zdrowia, bowiem obok składek z ZUS, do NFZ wpływają też składki zdrowotne z Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych. Te ostatnie ściśle połączone są z ceną żyta. W efekcie NFZ musi zaplanować na rok 2010 przychody o 600 – 800 mln niższe od tegorocznych.

Zgodnie bowiem z ustawą o ubezpieczeniu rolniczym składka zdrowotna naliczana przez KRUS uzależniona jest od średniej ceny skupu żyta. Jej wysokość jest równa kwocie odpowiadającej cenie połowy kwintala żyta, pomnożonej przez liczbę hektarów uprawianych przez rolnika. (ag)

2010-01-04 06:35:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»