Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tarnowskie Góry wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował o wpisie tarnogórskich obiektów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach będą pierwszym w województwie śląskim i piętnastym w Polsce miejscem na liście UNESCO.

Szczególnie dumni z sukcesu miasta mogą być członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które kilka lat temu, kiedy niemal nikt nie wierzył w powodzenie przedsięwzięcia, rozpoczęło starania o wpis na Listę światowego dziedzictwa. Radości z decyzji UNESCO nie kryją także sami samorządowcy.

– Wpisanie tarnogórskich zabytków na Listę światowego dziedzictwa UNESCO to moment historyczny dla województwa. Wchodzimy do pierwszej ligi miejsc na świecie, które mogą pochwalić się takim wyróżnieniem, a jednocześnie mamy dowód na to, że postrzeganie regionu zmienia się także w globalnej perspektywie. Otrzymany tytuł to niebywały sukces lokalnej społeczności – szczególnie miasta i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – ale i całej rzeszy osób i instytucji, którym serdecznie gratuluję – powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Miejsca wpisane na Listę światowego dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości. Wyróżnia je „wyjątkowa powszechna wartość” w rozumieniu Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Światowe Dziedzictwo ma przedstawiać różnorodność kulturalną i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Szczególna opieka, jaką miejscom zaliczonym w poczet Światowego Dziedzictwa mają zapewnić państwa – strony Konwencji, ma je chronić przez zniszczeniem i pozwolić na zachowanie ich w możliwie niezmienionej postaci dla przyszłych pokoleń.

Aktualnie, razem z Tarnowskimi Górami, na Liście światowego dziedzictwa UNESCO jest 15 miejsc w Polsce. Pozostałe to: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, Zamek krzyżacki w Malborku, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczny zespół miejski Torunia, Kalwaria Zebrzydowska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu oraz drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

Źródło: www.slaskie.pl

2017-07-13 08:25:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»