Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Agata Dąmbska: Gorący – dosłownie i w przenośni – Kongres Regionów

Na trwającym od 19 do 20 czerwca Kongresie Regionów już po raz ósmy spotkali się najważniejsi włodarze, przedstawiciele środowisk samorządowych, nauki, biznesu i NGO. Upalny Wrocław gościł ponad 1200 osób, które wzięły udział w dyskusjach na 25 tematów i 4 sesjach plenarnych.

Przy takim natłoku paneli trudno o miarodajne podsumowania, ale parę spostrzeżeń „na gorąco” przedstawiam poniżej.

Po pierwsze, w wielu dyskusjach dochodziło do ostrych spięć na linii organizacje pozarządowe/ruchy miejskie – urzędy/samorządy (panele o transparentności, partycypacji). Utyskiwano przy tej okazji na niską aktywność obywatelską.

Po drugie, często zderzała się optyka państwa wrażliwego społecznie, lewicowego z podejściem liberalnym (panel o mieszkalnictwie). Widać, że dyskurs silnie obecny w skali makro (państwa) funkcjonuje analogicznie na poziomie spraw mikro (lokalnym).

Po trzecie, kontestowano zbytnią wiarę w postęp technologiczny (panel o inteligentnej infrastrukturze) i innowacje oparte wyłącznie na zdobyczach ery cyfrowej. To dobrze, bo są one jedynie narzędziami, nie zwalniającymi z konieczności tworzenia sensu ich użycia.

Po czwarte, podejście zmierzające do napraw systemowych („twarde”) kontrastowało z optyką opierania działań JST na „miękkich” ideach (panel o pomocy społecznej). Mało kto mówił o pogodzeniu tych stanowisk, tj. wychodzeniu od wartości i dochodzeniu do konkretów.

Po piąte, przy różnych okazjach wracała kwestia problemów z zagospodarowaniem przestrzennym, wzbogacony o wątki konieczności zmian mapy administracyjnej kraju (panel o zadaniach JST, podziale terytorialnym).

Niestety, niektórzy prelegenci nie potrafili się oprzeć pokusie wychwalania/reklamowania własnych działań (sesja o sharing economy), a bolączką paneli były słabe prezentacje otwierające, sprowadzające się do czytania informacji ze slajdów. Stało to w kontrze do znakomitych wystąpień Gości zagranicznych, przede wszystkich Gila Penalosy i Lorenza Dexlera.

Nie obyło się bez od wątków politycznych: podczas ceremonii nagrodzenia 15 najlepszych Prezydentów Miast padały słowa o „smutnych panach z CBA” czy deklaracje obrony demokracji i samorządności przed centralistycznymi zakusami rządu.

Generalnie był to Kongres mocny intelektualnie, ale z dużą rozpiętością poglądów i trudnością przy wypracowywaniu wspólnych stanowisk.

agat_d@yahoo.com

2017-06-21 07:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»