Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Agata Dąmbska komentuje: Ważna dymisja w Ministerstwie Finansów

Samorządowcy (zwłaszcza skarbnicy) mieli 1 czerwca mały powód do radości: z Ministerstwa Finansów odeszła Podsekretarz Stanu, Hanna Majszczyk. Jej podejście do problemów JST, czym – oprócz przygotowywania budżetu państwa – zajmowała się od 2010 r., spędzało sen z powiek włodarzom.

Wiceminister prowadziła w resorcie własną politykę, konsekwentnie odmawiając ułatwień dla JST: od niechęci do zmiany wskaźnika zadłużenia (art. 243 ustawy o finansach publicznych), poprzez niezgodę na zwiększenie dochodów własnych samorządów (wprowadzenie lokalnego PIT), aż po opóźnianie realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. janosikowego.

Dymisja Hanny Majszczyk mogłaby rozpocząć zmianę podejścia do finansów samorządów oraz zmianę samej struktury MF. Nowe otwarcie w sprawach JST wymagałoby ulokowania ich w oddzielnym ministerstwie o szerokich kompetencjach (obecnie za sprawy ustrojowe wspólnot odpowiada MSWiA, a za finansowe – MF), jakie istnieją m.in. w krajach skandynawskich. Zostałaby tam przekazana odpowiedzialność za sprawy budżetów samorządów, co prowadziłoby do powiązania reform ustrojowo-organizacyjnych z finansami komunalnymi, decydującymi o samodzielności JST.

Oznacza to wyłączenie spraw finansów samorządów z gestii MF, gdzie są zmarginalizowane perspektywą budżetu państwa oraz rozproszone pomiędzy różne komórki organizacyjne. Dalszym krokiem byłoby dodanie do nowego ministerstwa zagadnień rozwoju regionalnego w celu skoncentrowania przepływów środków z UE, wpisania w transfery konstrukcji proefektywnościowych przyjętych w funduszach europejskich oraz uspójnienia polityki rozwoju. MF odpowiadałoby za nadzór makroekonomiczny nad samorządową częścią sektora finansów publicznych i podatki JST.

Czy jednak w obecnym układzie politycznym następca Hanny Majszczyk zdecyduje się na tak śmiałe ruchy?

agat_d@yahoo.com

2017-06-05 08:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
PARTNER STRATEGICZNY

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

20-21 lutego, Sosnowiec, INDUSTRYmeeting 2018 - Targi Technologii Przemysłowych, http://www.exposilesia.pl

23-25 lutego, Łódź, INTERBUD 2018 - Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz, https://www.targi.com

28 lutego, Warszawa, Szkolenie „Zarządzanie kryzysowe – komunikacja kryzysowa, http://successpoint.pl

Więcej wydarzeń...
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»