Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tadeusz Wrona komentuje: Dialog jest potrzebny

Dobrze się stało, że przed Dniem Samorządu Terytorialnego doszło do spotkania miedzy Prezydentem RP a liderami ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego, będącymi stroną Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Podjęto dialog w sytuacji, kiedy pojawiały się propozycje rozwiązań ingerujących w zasady samorządności, a w niektórych mediach można było nawet zaobserwować swoistą nagonkę na samorząd i samorządowców. Nie jest problemem zaprosić do studia kilku osób, które albo rzeczywiście zostały skrzywdzone przez urzędników samorządowych, albo mają takie przeświadczenie, chociaż mogą z różnych powodów nie mieć racji. Równocześnie media nie zajmują się poważną dyskusją o ustroju samorządowym, dobrymi rozwiązaniami wartymi upowszechnienia z udziałem wybranych przez mieszkańców przedstawicieli władz samorządowych. Programy o samorządzie sprowadzane są do bijatyki polityków szczebla centralnego, do których ogranicza się udział w programach. Myślę, że wielu z nich nie dotrzymałoby w dyskusjach merytorycznych pola samorządowcom. Dowodzi tego lepsze przygotowanie posłów z dorobkiem samorządowym.

Ważne spotkanie, ponieważ uzgodniono powołanie przy Kancelarii Prezydenta RP zespołu ds. przeglądu prawa dotyczącego samorządu terytorialnego. Jest to realizacja wniosku Kongresu samorządowego, który odbył się w Poznaniu w 2015 r. w 25 rocznicę odrodzenia polskiego samorządu, dotyczącego powstania Komisji Kodyfikacyjnej. Dokonanie kompleksowego przeglądu prawa samorządowego z udziałem przedstawicielami samorządów (co uzgodniono), da możliwość zachowania spójności wprowadzanych zmian i eliminacji nieprzemyślanych propozycji ustrojowych.

Ustalono ponadto udział samorządowców w pracach nad referendum konstytucyjnym, tak aby przyszłe pytania referendalne mogły również dotykać ustroju samorządowego (chociażby wprowadzenia zapisu o samorządzie powiatowym i wojewódzkim, oprócz dotychczasowego gminnego).

Kilka dni później Prezydent przyjmując w Pałacu przedstawicieli samorządów z okazji ich Święta powiedział, że „Samorząd stanowi jeden z najważniejszych elementów ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej” i że „dziękuje za służbę mieszkańcom”.

To ważny dialog i oby dał dobre owoce.

Ważne są zapisy Konstytucji i jej zmiana tak, aby spełniała oczekiwania narodu, a inną sprawą jest realizacja jej zapisów. Przypominam, że jej obecny artykuł dotyczący adekwatności zadań samorządów i środków finansowych na ich realizację nie jest w pełni realizowany.

tadeuszwrona7@gmail.com

2017-06-01 08:38:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
PARTNER STRATEGICZNY

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 listopada, Warszawa, ECONSEC Technical Security Forum, www.tech.econsec.pl

29 listopada, Warszawa, Konferencja "Czyste ciepło. Ostatni dzwonek dla małych systemów ciepłowniczych, www.forum-nergii.eu

29-30 listopada, Ostróda, III edycja targów Energy Expo Arena, www.energyexpo.pl

Więcej wydarzeń...
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»