Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Konieczne jest przyjęcie ustawy o cyberbezpieczeństwie

Instytut Kościuszki opublikował rekomendacje dla wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Polski. Nabierają one szczególnego znaczenia w kontekście globalnego cyberataku Wanna Cry, który dotyczył ponad 150 krajów.

Publikacja zawiera zalecenia ekspertów w obszarze zwiększenia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni naszego kraju. Wśród głównych wyzwań są m.in. inwestycje w cyberinnowacje, wzmocnienie potencjału obronnego i międzysektorowa współpraca.

W konkluzjach opublikowanych przez Instytut Kościuszki wskazano m.in. na konieczność przyjęcia ustawy o cyberbezpieczeństwie, nad którą pracuje obecnie resort cyfryzacji. Ustawa będzie jednym z kluczowych dokumentów regulujących politykę bezpieczeństwa cyberprzestrzeni prowadzoną przez polski rząd. Odegra ona również bardzo ważną rolę w kontekście implementacji unijnej Dyrektywy ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (NIS) odnoszącej się m.in. do raportowania incydentów w obszarze infrastruktury krytycznej. - Jak najszybsze przyjęcie tej ustawy jest dziś niezbędne, by odpowiednio zabezpieczyć newralgiczne obszary funkcjonowania państwa i obywateli.

Operatorzy infrastruktury krytycznej i usług kluczowych, a także administracja publiczna znajdują się dziś bowiem na pierwszej linii cyberzagrożeń, zwłaszcza tych o charakterze hybrydowym - inspirowanych lub przeprowadzanych przezaktorów państwowychmówi dr Joanna Świątkowska, dyrektor programowy CYBERSEC, ekspert Instytutu Kościuszki.

Jak wskazują eksperci CYBERSEC PL dla wzmocnienia cyberbezpieczeństwa niezbędna jest również ścisła współpraca sektora militarnego z cywilnym. Biorąc pod uwagę zapisy CyberDefencePledge, dokumentu przyjętego na szczycie NATO w Warszawie oraz art. 3 Traktatu Waszyngtońskiego, należy również zintensyfikować prace nad budowaniem narodowego potencjału obronnego w cyberprzestrzeni. Jego skuteczność zależeć będzie od oparcia go na krajowych rozwiązaniach technologicznych.

Pełna treść rekomendacji CYBERSEC PL dostępna jest na stronie: http://bit.ly/2rq1Jks

Źródło: Instytut Kościuszki

2017-05-30 08:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»