Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

FORUM GRUDZIEŃ: Każdego prezydenta można odwołać?

W grudniowym numerze artykuł na temat referendów w sprawie odwołania włodarzy miast i gmin, którego głównym bohaterem jest Tadeusz Wrona. Polecamy również podsumowanie roku, które otwiera prof. Michał Kulesza.

Profesor Kulesza zauważa, że potencjał polskiego samorządu jest słabo wykorzystywany. Zamiast posuwać się do przodu, dzięki racjonalizacji mechanizmów zarządzania, stoimy w miejscu. A to przy zmieniającej się szybko rzeczywistości, także w kryzysie gospodarczym, oznacza regres, którego można byłoby łatwo uniknąć.

O podsumowanie 2009 roku w samorządzie poprosiliśmy także samorządowców, m.in. Piotra Uszoka i Mirosława Milewskiego. Piotr Uszok, prezydent Katowic porównuje kryzys gospodarczy do nieznanego wirusa – oczekuje się działania i szczepionek, ale nie wiadomo czy te szczepionki będą skuteczne i czy pozwolą zachować zdrowie. Mirosław Milewski, prezydent Płocka mówi, że na pierwsze efekty nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym trzeba jeszcze poczekać. Zauważa także, że wielu samorządowców podchodzi do kwestii PPP ostrożnie z uwagi na przypadki podejrzeń o korupcję. – Złośliwi do skrótu PPP dodają czwarte „P” – jak Prokuratura – komentuje prezydent Milewski.

Miesiąc w samorządzie komentuje Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia
 
Elżbieta Dymna, prezes stowarzyszenia MiastoMojeAwNim.pl mówi o przytłaczającej obecności reklam w przestrzeni publicznej miast. Elżbieta Dymna zauważa, że centra miast i kluczowe skrzyżowania pokryte są skłębioną masą wszelkiego typu tablic i bannerów, nawet plaże i stoki narciarskie są pokryte reklamami. I nikt tego tak naprawdę nie kontroluje.

Czy należy zakazać samorządom wydawania gazet zapytaliśmy Dominika Księskiego, prezesa Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Jerzego Zająkałę, wójta gminy Łubianka oraz dr Adama Bodnara, dyrektora merytorycznego „Obserwatorium obecności mediów w Polsce” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Tradycyjnie informujemy o osobach, które objęły nowe stanowiska – o nowym burmistrzu Szamotuł, Włodzimierzu Kaczmarku i burmistrzu Żerkowa, Jacku Jędraszczyku.

Zachęcamy do lektury tekstów naszych felietonistów: Roberta Gwiazdowskiego, Czesława Tomalika i Jana Ponulaka.

Na deser wywiad z Johnem O. Norquistem, byłym burmistrzem Milwaukee. Norquist jest propagatorem idei Nowej Urbanistyki i gorącym zwolennikiem powszechnie dostępnej przestrzeni publicznej.

Zapraszamy do lektury!

2009-12-15 14:26:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»