Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Sieć szpitali a szpitale powiatowe

W Warszawie odbyło się posiedzenie zarządu Związku Powiatów Polskich, które poświęcone było m.in. omówieniu skutków wejścia w życie zmian związanych z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzającą tzw. sieć szpitali w kontekście szpitali powiatowych.

Na początku Ludwik Węgrzyn zwrócił uwagę na to, jak bardzo przez ostatnie 18 lat, od kiedy funkcję organów prowadzących pełnią powiaty, szpitale powiatowe zmieniły swój kształt, obraz i sposób funkcjonowania. Prezes podkreślał, że nastąpił ogromny postęp co do bazy szpitalnej, mimo że nigdzie do końca nie zapisano, skąd powinny pochodzić środki na realizację takich zadań jak inwestycje w służbie zdrowia, modernizacja, czy odtwarzanie majątku szpitalnego.

Bernadeta Skóbel, radca prawny ZPP opowiedziała o zmianach, jakie wprowadzi wejście w życie „sieć szpitali” (dalej: ustawa). Jak tłumaczyła, ustawa stawia na to, aby komasować zasoby, jakie mają przede wszystkim szpitale publiczne, w tym również powiatowe. Przypomniała, że przez wiele lat ZPP w swoich stanowiskach wyrażał wolę stworzenia modelu szpitala powiatowego. Dotychczasowa sytuacja spowodowała bowiem, że szpitale powiatowe zaczęły rozwijać się według potrzeb lokalnych i możliwości finansowych. Mec. Bernadeta Skóbel wyjaśniała, że sama ustawa nie posługuje się pojęciem szpitala powiatowego i nie do końca udało się w niej to, na czym zależało ZPP. Stanowi jednak punkt wyjścia do niezbędnych zmian. Radca prawny przypomniała, że projekt ustawy był konsultowany i dzięki temu jest bardziej dostosowany do potrzeb szpitali.

Obecny na posiedzeniu Piotr Gryza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na system rozliczeniowy. Jak tłumaczył, składa się on z kilku elementów, w tym z finansowania ryczałtowego. Do zakresu świadczeń, które tak będą finansowane należeć będzie np. ambulatoryjna opieka specjalistyczna oraz rehabilitacja. Minister podkreślił, że z założenia szpitale nie będą zachęcane do zwiększania liczby świadczeń. Podkreślił również, że przy rozliczaniu ryczałtowym ujednolicony zostanie system wyceny w zakresie lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego. Dzięki temu, w ocenie resortu, nie będzie niedowykonań i nadwykonań w tym obszarze, co jest dobrym kierunkiem zmian. W przyszłości zaś podobnie wyceniana będzie rehabilitacja.

Minister Piotr Gryza powiedział też, że system zabezpieczenia nie będzie wyczerpywał całości świadczeń. Poza nim występować będzie system kontraktowania, a na te świadczenia, które nie są należycie zaspokojone, będą ogłaszane konkursy ofert.

Temat sieci szpitali, jako ważny dla powiatów, wzbudził wiele pytań wśród obecnych starostów. Na przykładach szpitali położnych na terenie ich powiatów, dopytywali o szczegóły dotyczące możliwości ich wejścia do sieci. Józef Swaczyna, przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZPP, starosta strzelecki zwracał uwagę na konieczność zwiększenia wycen punktów za zrealizowane świadczenia. W odpowiedzi Piotr Gryza potwierdził, że takie są też plany Ministerstwa, jednak mogą one nastąpić dopiero po zwiększeniu planu finansowego.

Źródło: www.zpp.pl

2017-04-06 06:48:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

24 kwietnia, Warszawa, Konferencja "Kapitał obywatelski społeczności lokalnych", https://frdl.org.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»