Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Sejm: Uchwalono nowelizację Karty Nauczyciela

Posłowie zmienili niefortunne terminy składania sprawozdań i wypłaty wyrównań dla nauczycieli związanych z art. 30 Karty Nauczyciela.

19 listopada Sejm uchwalił, a 20 listopada 2009 r. Senat zaakceptował bez poprawek komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela. W wieczornym głosowaniu sejmowym wzięło udział 421 posłów, którzy wykazali się wyjątkową jednomyślnością. Oddano 419 głosów za, 1 osoba była przeciwna, 1 osoba się wstrzymała.

\"\"– Okazało się, że to jest bubel prawny, jakich w tej kadencji sporo. Nie tylko okazało się, że wypłacenie wyrównań nauczycielom nie jest możliwe do 31 grudnia, ale również dużym problemem stała się interpretacja przepisu. Nie wspomnę już o fakcie pojawiających się dziur budżetowych w finansach samorządów.
Przedstawiciele samorządów sugerowali także potrzebę wydania rozporządzenia regulującego i definiującego sposób liczenia średnich wynagrodzeń. Niestety, ustawa nie dawała takiej delegacji – mówiła na posiedzeniu sejmu Anna Zalewska z PiS.

– Jest to sprawa o tyle poważna, że kiedy wspólnie próbowaliśmy liczyć w komisji edukacji, to sami przedstawiciele MEN różnili się w swoich interpretacjach – dodała Zalewska.

Ustawa czeka na podpis Prezydenta. O ile parlament zdążył z jej uchwaleniem, o tyle szybkie wydanie aktu wykonawczego przez Minister nadal stoi pod znakiem zapytania. Jak informowali posłowie, a co potwierdza obecny na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego współautor ustawy Czesław Tomalik, pierwsza deklaracja przedstawicielki MEN odnośnie terminu wydania oczekiwanego rozporządzenia wskazywała na sierpień 2010 r., czyli 7 miesięcy po rozliczeniu się z nauczycielami.

Ostateczna wersja ustawy wprowadza zmiany, które dotyczą, po pierwsze, zmiany terminu – z 31 grudnia na 20 stycznia każdego roku – w którym organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli.

Po drugie zmiany terminu wypłaty wyrównań – z określonego jako koniec roku na 31 stycznia.
Zmiana trzecia dotyczy zmiany terminu – z 10 stycznia na 10 lutego – w którym jst ma sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Po czwarte sprawozdania mają złożyć wszystkie samorządy, a nie tylko te, które nie osiągną średnich i wypłacą wyrównania.
Zmiana piąta nakłada na ministra edukacji narodowej ustawowy obowiązek wydania wspomnianego rozporządzenia w ciągu miesiąca od wejścia ustawy w życie.

– Chciałbym przede wszystkim podziękować posłowi Bronisławowi Dutce, przewodniczącemu Komisji  Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, dzięki któremu Komisja podjęła inicjatywę, a praca nad nowelizacją przebiegała wyjątkowo sprawnie. Dyskusje skupiły się na kwestiach merytorycznych i udało się uniknąć sporu politycznego, który w przypadku tak delikatnej kwestii był bardzo prawdopodobny - podsumowuje Czesław Tomalik, prezes  Związku Gmin Śląska Opolskiego. (ag)

Do pobrania: Ustawa o zmianie ustawy Karta Nauczyciela.

2009-11-22 16:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»