Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: CBA patrzy na ręce burmistrzom

W listopadowym numerze \"Forum Samorządowego\" informacja o działaniach CBA wobec administracji lokalnej, wywiad z przewodniczącym Związku Miast i Regionów Szwecji oraz relacja z X Kongresu Gmin Wiejskich.

Obie rady gmin powinny wyrazić zgodę na przeprowadzenie zmiany granic pomiędzy jednostkami samorzadu terytorialnego - uzgodnili wójtowie i burmistrzowie zebrani na X Kongresie Gmin Wiejskich. Drugie z przyjętych stanowisk, dotyczyło tradycyjnie spraw oświaty, które i w tym roku zdominowały obrady Kongresu organizowanego przez ZGW RP.

Zebrani na Kongresie wnioskowali przesunięcie zawartych w art. 30 Karty Nauczyciela obowiązków gmin na 2011 rok. Skrytykowali też sposób wynagradzania nauczycieli i zażądali zlikwidowania dodatku wiejskiego oraz mieszkaniowego. Mariusz Poznański zaapelował do rządu o stworzenie Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W artykule z Kongresu znajdą też państwo informacje na temat możliwości, przekazywania szkół organizacją pozarządowym. Temat ten został podniesiony przez Alinę Kozińską-Bałdygę, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych. Warto rozważyć takie rozwiązanie. Zapraszamy też do obejrzenia fotorelacji.

Miesiąc w samorządzie skomentował Andrzej Kościelny, burmistrz Podkowy Leśnej.
 
Marek Tymecki, dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim tłumaczy w jaki sposób radzić sobie ze wspominanym art. 30 KN i dlaczego beztroskie podejście do tego tematu rodzi niedopuszczalne marnotrawienie środków budżetowych.

Czy potrzebujemy parytetu płci na listach wyborczych do samorządów zapytaliśmy Wiesława Janiszewskiego, burmistrza Czerwionki-Leszczyn, Jolantę Piotrowską, burmistrza Giżycka i prezes Kobiecego Forum Samorządowego przy FRDL. Oboje byli zwolennikami pomysłu, choć zauważali, że w wyborach samorządowych obowiązuje w dużej mierze wybór bezpośredni. Więcej sceptycyzmu wykazała Jolanta Barska, burmistrz Nysy, która jest przekonana, że kobiety poradzą sobie i bez parytetu.

Temat miesiąca w tym numerze to świąteczne iliminacje. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o sposobie upiększania miasta radzimy zapoznać się zarówno z tekstem naszej dziennikarki, Moniki Kozłowskiej jak i artykułem Hanny Michalak, prodziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Tradycyjnie wiele miejsca poświęciliśmy ludziom związanym z samorządem. Informujemy m.in. o nowym burmistrzu Muszyny Janie Golbie i nowo wybranej burmistrz gminy Perzów Bożenie Henczycy.

Zachęcamy do lektury tekstów naszych felietonistów: Roberta Gwiazdowskiego, Czesława Tomalika i Jana Ponulaka.

Na deser wywiad z Andersem Knape, przewodniczącym Związku Gmin i Regionów Szwecji. Oczywiście tematem jest szweckie przewodnictwo w Unii i sposób włączenia się samorządów w kluczowe inicjatywy tego półrocza w UE.

Zapraszamy do lektury!

2009-11-15 22:38:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»