Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


K. Kwiatkowski: Wyzwaniem dla JST skutki zmian demograficznych

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w IX Konferencji Krakowskiej „Polska regionów – Polska miast”. To cykliczne spotkanie ekspertów poświęcone przyszłości Polski oraz jej regionów. Szef Najwyższej Izby Kontroli zabrał głos w debacie dotyczącej relacji między rządem a samorządami.

Tematem przewodnim tegorocznej Konferencji Krakowskiej, organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, była próba określenia miejsca Polski w Europie, jej pozycji oraz możliwości. Dyskusje uczestników koncentrują się wokół relacji rządu i samorządu, polityki przestrzennej, a także działań w ramach polityki miejskiej i wiejskiej.

Jednym z uczestników debaty był prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski, który wziął udział w panelu zatytułowanym: Centrum a samorząd - twórcze napięcie; polskie województwo - projekt otwarty. Szef Izby podkreślił, że NIK nie ocenia polityki, lecz to, jak państwo realizuje swoje zadania. I właśnie z tego punktu widzenia poddaje analizie relacje pomiędzy centrum (administracją rządową) a samorządami województw.

W latach 2013-2016 Najwyższa Izba Kontroli zrealizowała ponad 80 kontroli planowych i doraźnych, związanych z realizacją zadań publicznych przez samorządy województw. - Różnica zdań między lokalnymi samorządami a rządem jako centrum jest czymś naturalnym, stwarza twórcze napięcie, które powinno dawać pozytywną energię do wymiany poglądów i ucierania stanowisk, do wybierania najlepszych rozwiązań i inspirować do dokonywania zmian - przekonywał szef NIK.

Krzysztof Kwiatkowski zapytany o wyzwania stojące przed samorządami w przyszłości odpowiedział, że będzie nim bardziej efektywne wykorzystywanie technik informatycznych, w tym przejście na w pełni elektroniczny sposób procedowania spraw. Coraz większym wyzwaniem będzie też dostosowanie działalności jednostek samorządu terytorialnego do skutków zmian demograficznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Samorząd będzie także musiał dostosować się do oparcia dalszego rozwoju na środkach własnych i krajowych, gdyż Polska nie będzie już mogła w kolejnych perspektywach liczyć na tak duże środki z UE jak dotychczas.

W przyszłości istotnym sposobem realizacji niektórych zadań samorządu może być więc partnerstwo publiczno-prywatne. W 2013 roku NIK pozytywnie oceniła przedsięwzięcia podejmowane w tej formule, jednak wówczas ich liczba był niewielka. Według Prezesa NIK  formuła PPP może pozwolić samorządom na realizację zadań przy mniejszym finansowym zaangażowaniu z ich strony.

Źródło: NIK

2016-12-09 09:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

24 kwietnia, Warszawa, Konferencja "Kapitał obywatelski społeczności lokalnych", https://frdl.org.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»