Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Samorządy apelują o uchylenie decyzji o powiększeniu granic Opola

Do Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz do Stałego Komitetu Rady Ministrów i do Związku Gmin Śląska Opolskiego wpływają z całego kraju poparcia Rad Miejskich i Rad Gmin dla apeli Rad czterech Gmin o uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 r. w częściach dotyczących zmiany granic Gmin: Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków.


Dotychczas wpłynęło 187 stanowisk Rad Miejskich i Rad Gmin z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Otrzymane przez Związek Gmin Śląska Opolskiego stanowiska przesłane zostały w czterech transzach do wszystkich:

Polskich Posłów do Parlamentu Europejskiego,

Posłów na Sejm RP,

Senatorów RP.  

Z powyższą ogólnopolską akcją łączą się poparcia dla Stanowiska Związku Gmin Śląska Opolskiego nr 31 z dnia 4 października 2016 r. wobec Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 r. dot. przyłączenia do miasta Opola części terenów gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków w formie uchwał rad miejskich i rad gmin oraz listów burmistrzów i wójtów. Dotąd ZGŚO otrzymał 28 uchwał i listów z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Łącznie ZGŚO otrzymał 215 uchwał i listów. Organy gmin obok poparcia zawarły także swoje opinie:

Rada Miejska w Mosinie (woj. wielkopolskie) uchwaliła m.in.: Rada Miejska w Mosinie solidaryzuje się z mieszkańcami wyżej wymienionych gmin, którzy nie godzą się na włączenie części obszaru do miasta Opola. Rada Miejska w Mosinie podziela obawy mieszkańców Gminy Dąbrowa, Gminy Dobrzeń Wielki, Gminy Komprachcice oraz gminy Prószków, że zmiana terytorialna spowoduje utratę majątku w postaci nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych oraz infrastruktury społecznej i technicznej, pogorszenie sytuacji finansowej oraz społecznej tych gmin.

Rada Gminy Lubiewo (woj. kujawsko-pomorskie) dając swój wyraz poparcia dla apeli Rad Gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków napisała, że „[…] Artykuł 165 ust. 1 Konstytucji RP stanowi, że „jednostki samorządu terytorialnego mają osobowość prawną. Przysługują im prawo własności i in. prawa majątkowe.” Nadanie osobowości pranej wspólnotom samorządowym jest „prawnym wyrazem ich samodzielności”. W 1998 r. został ukształtowany ustrój samorządu terytorialnego, który opiera się na konstytucyjnej gwarancji samodzielności wykonywania swoich zadań przez jednostki samorządu terytorialnego, co należy uszanować.”

Rada Gminy Sochocin (woj. mazowieckie) w uzasadnieniu napisała, że „[...] podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina, która posiada osobowość prawną, prawa własności i inne prawa majątkowe. Ponadto zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym mieszkańcy gminy tworzą wspólnotę samorządową. W apelu Rady Gminy Dąbrowa przedstawione zostały wyniki konsultacji społecznych, w których cyt.: „96% mieszkańców przy frekwencji 50% opowiedziało się przeciwko zmianie granic”.  

Rada Gminy Kobylnica (woj. pomorskie) uchwaliła m.in.: Decyzja ta została podjęta wbrew woli mieszkańców gmin, wyrażonych w konsultacjach społecznych. Działania takie godzą w podstawę samorządności i działają na niekorzyść samorządów gminnych, pozbawiając mieszkańców dochodów oraz ograniczają możliwości rozwojowe gmin.

Rada Miejska w Mieszkowicach (woj. zachodniopomorskie) w uzasadnieniu napisała: W dniu 19 lipca 2016 r. Rząd podjął decyzję o przyłączeniu do Opola części terenu czterech sąsiednich gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków. Postanowiono tak jeszcze przed omówieniem tej kwestii podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i mimo wyników konsultacji społecznych, w których mieszkańcy wymienionych gmin opowiedzieli się zdecydowanie przeciwko przyłączeniu do Opola. Rozporządzenie Rady Ministrów w powyższej sprawie ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Związek Gmin Śląska Opolskiego protestuje przeciwko pozbawieniu gminnych wspólnot samorządowych Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków części ich majątku zgromadzonego w wyniku 26 lat pracy samorządów gminnych.

Rada Gminy Mykanów (woj. śląskie) napisała m.in.: Obecnie obowiązujące regulacje prawne zezwalają na jednostronne prowadzenie procedury zmierzającej do zmian granic gmin. Nie uwzględniają zdania i woli stron tego procesu, łamiąc podstawowe zasady demokracji i samorządności. Tym sposobem silniejsze jednostki miejskie próbują przejąć rozwijające się tereny gmin podmiejskich o dobrze rozwiniętej infrastrukturze tworzące nowe miejsca do zamieszkania.

W powyższej sprawie zrozumiałe jest pytanie, czy jest jeszcze szansa na zmianę decyzji rządu w tym roku. Istnieje precedens, jest nim rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2015 r. uchylające rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka, w którym rząd Premier Beaty Szydło na trzy dni przed wejściem w życie rozporządzenia wydanego przez rząd Premier Ewy Kopacz uchylił tamto rozporządzenie z dnia 28 lipca 2015 r.

Źródło: Związek Gmin Śląska Opolskiego 

2016-12-08 15:03:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»