Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tomalik komentuje: Rośnie opór przeciwko likwidacji gimnazjów 

Mają miejsce masowe protesty nauczycieli i rodziców przeciwko likwidacji gimnazjów. Jak widać, problem dotknął gmin w całej Polsce. W dniu 19 listopada br. w Warszawie odbyła się ogólnopolska demonstracja zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego przeciwko likwidacji gimnazjów.

Nauczyciele ze Strzelec Opolskich przyszli w środę 23 listopada br. na sesję Rady Miejskiej, aby zaprotestować przeciwko zmianom w oświacie, gdyż są przerażeni sposobem i tempem, w jakim rząd planuje wdrożyć reformę. Nauczyciele strzeleckich gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli poprosili radnych o przerwanie obrad. Nowa Trybuna Opolska tak relacjonowała wypowiedzi uczestników protestu: „Nie zgadzamy się na chaos i poczucie niepewności, jakie chce nam zafundować rząd. Ministerstwo wciąż nie przygotowało podstawy programowej, ani podręczników. Ponadto przedstawia tendencyjne, wręcz fałszywe wyniki gimnazjalistów, które mają sugerować, że uczniowie mają słabe osiągnięcia.”. Radni po wysłuchaniu apelu jednomyślnie poparli protest nauczycieli.

Nauczyciele i samorządy protestują, a rząd powtarza swoje. W liście dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji Ministerstwa Edukacji Narodowej do naszego Związku z 12 listopada br. zawarto tezy i argumenty znane z wypowiedzi minister Anny Zalewskiej. Wiemy też, że do Sejmu wpłynęły rządowe projekty ustaw (druki sejmowe nr 1030 i nr 1031).

Warto przypomnieć wyliczenia eksperta miesięcznika Dyrektor Szkoły przedstawione na niedawnym Kongresie Edukacja i Rozwój w Warszawie. Wbrew zapewnieniom resortu pracę może stracić nawet 14.000 nauczycieli.

Otrzymujemy kolejne poparcia dla stanowiska nr 39 Związku Gmin Śląska Opolskiego wobec rządowego projektu ustawy dotyczącej likwidacji gimnazjów i przewidywanych skutków likwidacji gimnazjów w gminach członkowskich. Wiceprezydent Gdańska w liście z dnia 24 listopada br. poinformował, że Gmina Miasta Gdańska popiera nasze stanowisko.

Rada Gminy Leśniowice w woj. lubelskim w stanowisku przyjętym w dniu 24 listopada br. pragnie wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec zamierzeń likwidacji gimnazjów i przekształceń szkół 6-klasowych w 8-klasowe. W stanowisku czytamy m.in.: Gmina Leśniowice zgodnie z poprzednią reformą oświaty wybudowała i wyposażyła budynek specjalnie na potrzeby jedynego gimnazjum w gminie, który w 2000 r. oddała do użytku. Nadano szkole sztandar, imię, a teraz budynek staje się niepotrzebny na cele oświatowe. […] Stanowisko zawiera argumenty dotyczące utraty miejsc pracy przez nauczycieli, obniżenia poziomu nauczania, zmuszenia samorządów do przeprowadzenia w krótkim czasie niezbędnych procedur wdrażających zmiany, niepokojącej kwestii uzyskania pozytywnej opinii od kuratora, braku przepisów odnośnie tworzenia oddziałów zamiejscowych lub filii, braku propozycji rządu wsparcia funkcjonowania małych szkół. […] W związku z powyższym Rada Gminy Leśniowice negatywnie opiniuje reformę edukacji w obecnej postaci oraz uważa, że zmiany oświatowe nie mogą być wprowadzane szybkimi decyzjami i wnosi o ich rozłożenie w czasie i odpowiednie przygotowanie.

Stanowiska rad miejskich i rad gmin wobec zamierzeń likwidacji gimnazjów obecnie docierają do ministra – przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów i do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w Sejmie RP. 

zgso@zgso.org.pl

2016-11-28 09:27:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»