Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Leszek Wojtysiak: Instrumenty finansowe to lepsze rozwiązanie niż bezpośrednie dotacje

Przywiązani do dotacji samorządowcy i przedsiębiorcy poznali zalety innych narzędzi finansowych przydatnych do rozwoju innowacyjności regionów.

Odbywające się cyklicznie Światowe Dni Innowacji mają na celu rozpowszechnienie idei korzystania z nowatorskich rozwiązań. Wydarzenie skupiło na przełomie października i listopada samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki, artystów i wszystkich zainteresowanych innowacjami podczas konferencji, wystaw oraz warsztatów z udziałem ekspertów z całego świata. Spotkanie było okazją do rozmów m.in. o designie, rozwoju nowoczesnych technologii i badaniach im poświęconych, a także instrumentach finansowych pozwalających na skorzystanie z innowacji.

\"\"
Wielkopolska Aleja Kreacji

Innowacje nie tylko z dotacji
W ramach Światowych Dni Innowacji odbył się panel poświęcony instrumentom finansowym. Wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Leszek Wojtysiak wspominał etap przygotowywania programu operacyjnego, kiedy samorząd województwa postanowił, że część środków przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości będzie przekazana nie na dotacje bezpośrednie, a na instrumenty finansowe. Komisja Europejska zaproponowała dwa takie główne instrumenty – JEREMIE i JESSICA.

– Jestem przekonany, że wskazanie na instrumenty finansowe jest lepszym rozwiązaniem niż bezpośrednie dotacje. Ich sposób oddziaływania jest o wiele większy, bo są to środki odnawialne. Po drugie, będą one stanowiły instrument sterowania i stymulacji rozwoju województwa w dłuższej perspektywie czasowej – powiedział podczas konferencji wicemarszałek. – Łączna kwota uregulowana w ramach tych dwóch programów to 800 mln zł, co w przypadku takiego regionu jak nasz, to kwota znaczna, którą będzie można stymulować pewne rozwiązania gospodarcze.

Zdaniem Wojtysiaka, rozwiązanie to przysłuży się stworzeniu społeczeństwa innowacyjnego. Samorząd uzbrojony w podstawę w postaci instrumentów finansowych, mając podstawowe cele strategiczne w kierunku rozwoju dizajnu, klastrów i społeczeństwa opartego na wiedzy, będzie wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do tego, by kreować pewne obszary rozwoju gospodarczego województwa.

\"\"  \"\"
Marek Woźniak, marszałek i Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego

W Wielkopolsce 50 proc. młodzieży w wieku 19 – 24 lat jest studentami. Jak podkreślił wicemarszałek, należy wielką wagę przykładać do zapewnienia odpowiedniego kierunki rozwoju regionu, by ludzie wykształceni mogli podejmować się pracy wykorzystując swoją wiedzę. Celem samorządów powinno być propagowanie kultury innowacji z pomocą autorytetów i ekspertów, aby dostępne środki jak najlepiej wykorzystać.
 
Nie mamy odpowiednich narzędzi
Podczas konferencji omówiona została również różnorodność narzędzi finansowych dostępnych dla instytucji, które chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania. Wachlarz instrumentów finansowych dostępnych dla przedsiębiorców na każdym etapie rozwoju działalności jest szeroki. Jednak jeśli uwzględnimy ich dostęp na polskim rynku, siłę i potencjał instytucji finansowych oraz wiedzę przedsiębiorców – zakres instrumentów ulega znacznemu uszczupleniu. Jak powiedziała dr Anna Matysek-Jędrych z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zadaniem wszystkich podmiotów zaangażowanych w rozwój gospodarczy – instytucji finansowych, przedsiębiorców oraz rządu i samorządów jako instytucji wspierających jest udostępnienie wszystkich istniejących rozwiązań finansowych. Jest to zadanie do zrealizowania w długim okresie. W warunkach polskich mamy problem z jakościowym dopasowaniem popytu i podaży na finansowanie – istnieje luka między przedsiębiorcami a instytucjami finansowymi. Ta luka pozostanie, gdyż przedsiębiorstwa nigdy nie będą się dzieliły z instytucjami finansowymi wszystkimi danymi na temat inwestycji. Mamy inaczej definiowane potrzeby przedsiębiorstw i instytucji finansowych i odmienne postrzeganie ryzyka inwestycji przez te podmioty.

Innym problemem rodzimej przedsiębiorczości jest przepaść między przedstawicielami świata biznesu i naukowcami.

– Obserwujemy w Polsce tzw. europejski paradoks – dysonans między światem biznesu posiadającym kapitał i światem nauki, który ma pomysły na innowacyjne rozwiązania. Zapotrzebowanie na integrację biznesu i instytucji naukowych dostarczających technologie jest w naszym kraju większe niż w innych państwach europejskich – powiedziała podczas konferencji dr Anna Matysek-Jędrych.  
Anna Grabowska

Światowe Dni Innowacji, 28.09 – 02.10.2009, Poznań, www.rsi-wielkopolska.pl

2009-11-09 11:34:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»