Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Paweł Jabłonowski: Podatek dochodowy musi być płacony w miejscu zamieszkania

Mieszkańcy nie mają prawa wyboru Urzędu Skarbowego do którego składają roczne zeznania podatkowe. Decyduje miejsce zamieszkania na ostatni dzień roku podatkowego – informuje doradca podatkowy.

Wątpliwości w którym urzędzie skarbowym powinniśmy składać swoje roczne rozliczenia pojawiły się po tym jak Warszawa poinformowała o zamiarze wprowadzenie Warszawskiej Karty Podatnika. Dokument miał poświadczać płacenie podatków w Warszawie i uprawniać do różnego rodzaju zniżek i przywilejów. Kilka innych samorządów lokalnych realizuje podobne pomysły. Tymczasem nie wiadomo do końca jaka grupa ludzi ma być celem tej inicjatywy. Jeżeli chodzi o osoby, które przyjechały do Warszawy w celu podjęcia pracy, ale są zameldowane gdzie indziej, to mają one obowiązek składać roczne rozliczenie w miejscu zamieszkania.

– W trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy wpłacane są przez płatnika do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę zakładu pracy wypłacającego wynagrodzenie. Natomiast podatek roczny podatnik wpłaca oraz składa zeznanie do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika według miejsca zamieszkania na ostatni dzień roku podatkowego. Brak jest zatem możliwości wyboru właściwości urzędu skarbowego – uważa Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy kancelarii Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

W związku z tym wydaje się, że miasta i inne zainteresowane tym jednostki samorządu powinny skupić się na informowaniu o tym obowiązku. Dla osób mieszkających w Warszawie płacenie podatków na jej terenie jest obowiązkiem.

Dla miast dużym problemem są osoby pracujące w mieście i korzystające z jego infrastruktury, mieszkające jednak w sąsiedniej gminie. Zgodnie z prawem muszą one jednak rozliczać się z urzędem skarbowym właściwym dla gminy, w której mieszkają. Co więcej za nie dopełnienie tego obowiązku grozi kara.

– Prawo wymaga, aby o każdej zmianie miejsca zamieszkania poinformować właściwy urząd, gdyż za niedopełnienie takiego obowiązku grożą sankcje karno-skarbowe – mówi Paweł Jabłonowski. – Najczęściej kary te realizowane są przez organy podatkowe przy pomocy mandatów karnych, których wysokość wynosić może dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę – dodaje.

Nie ma więc, zgodnie z prawem, możliwości by osoby mieszkające w sąsiednich gminach płaciły podatek w mieście. (ag)

2009-10-19 09:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»