Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


M. Olszewski: Ostatnie 3-4 lata to czas zmarnowany dla oświaty

Jednym z tematów zgromadzenia ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP były kwestie związane z oświatą. Samorządowcy nadal oczekują podjęcia rzeczywistej i efektywnej pracy nad naprawą prawa oświatowego.
 

Decyzje podejmowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wychodzą naprzeciw potrzebom samorządów. Bez jakichkolwiek konsultacji z samorządem zmieniono ustawę o systemie oświaty w zakresie wieku szkolnego.

W opinii wójtów skutki zatrzymania trwającego sześć lat procesu przygotowywania do obniżenia wieku szkolnego odczuje kilka roczników. – Ostatnie 3-4 lata to czas zmarnowany dla oświaty. To co należy w tej chwili negocjować to sprawa gimnazjów, liczebności małej szkoły, wagi wiejskiej i całego algorytmu oświatowego – mówi Marek Olszewski wójt gminy Lubicz i przewodniczący ZGWRP.

Przedstawiciele gmin wiejskich w przyjętym podczas zgromadzenia ogólnego stanowisku, zwracają uwagę na konieczność dopracowania w ustawie o systemie oświaty nowej definicji „małej szkoły” (100-120 uczniów), a w systemie naliczania części oświatowej subwencji ogólnej stosownych współczynników, rekompensujących wyższe koszty kształcenia w tych szkołach.

Samorządowcy apelują o prawdziwy dialog z gminami wiejskimi i miejsko-wiejskimi na temat prawa oświatowego, finansowania zadań edukacyjnych i celu, ku któremu zmierzać mają planowane przez MEN reformy. (rp)

Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP, 18-19 kwietnia 2016, Warszawa

2016-04-21 08:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,http://kwrist.mswia.gov.pl

20 lipca, Warszawa, Szkolenie "Radzenie sobie z klientem używającym gróźb (agresja słowna, szantaż, napastliwość) w stosunku do urzędnika", http://frdl.mazowsze.pl

26 lipca, Warszawa, Kongres Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO 2018, http://fire-expo.pl/

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»