Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Piotr Błędowski: Otworzyć wolontariat dla ludzi starszych

Obserwujemy początek starzenie się społeczeństwa. Struktura demograficzna w tym odsetek osób w wieku 80 lat i więcej to coraz ważniejszy czynnik zapotrzebowania na pomoc Społeczną.

2/3 wydatków na pomoc społeczną stanowią wydatki w ramach zadań własnych - zauważa prof. Piotr Błędowski. Coraz większą część wydatków na pomoc socjalną stanowią wydatki na świadczenia pomocy instytucjonalnej. Wg danych MPiPS liczba świadczeniobiorców w ramach zadań własnych to 2 211 220 osób. W sumie samorządy na udzielanie świadczeń w ramach zadań własnych wydają ponad 2 mld zł.

Jednym z najbardziej zastanawiajacych tendencji jest istnienie odwrotnej korelacji między liczbą mieszkańców, a odsetkiem świadczeniobiorców pomocy społecznej. W miastach do 10 tys. pomoc społeczną otrzymuje ponad 9 proc. w miastach powyżej 200 tys. niewiele ponad 4 proc. Z tym, że jak zauważa ekspert Związku Miast Polskich, nieznana jest jeszcze skala szarej strefy. Tzn. ilości osób które potrzebują pomocy, ale jej nie otrzymują.

Do najpilniejszych potrzeb sektora prof. Błędowski zalicza potrzebę rozwoju współpracy samorządu i  organizacji pozarządowych, ale też wolontariatu w tym aktywizacji osób starszych, które w krajach zachodnich stanowią podstawę tej instytucji. W Polsce zaś wolontariuszami są niemal wyłącznie ludzie młodzi. Rozwiązania czeka też kwestia finansowania domów pomocy społecznej. Najważniejsze jest jednak krytyczne i realistyczne podejście do strategii rozwiązywania problemów społecznych. Te dokumenty są niestety bardzo często zupełnie nieprzystające do rzezcywistości.
(ag)

2009-10-05 08:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»