Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Komentarz miesiąca: Dorota Pawnuk, burmistrz Miasta i Gminy Strzelin


Przywrócenie kontroli kuratorów nad działaniami JST w zakresie kształtowania sieci szkół i przedszkoli to szkodliwa ingerencja władz centralnych w działalność samorządu.

Oceniam na plus:

Pozytywnie oceniam założenia programu „Rodzina 500 Plus”. Wsparcie przez państwo sytuacji materialnej polskich rodzin może zachęcić do posiadania większej liczby dzieci. Kalendarz jest bardzo napięty, ale z wdrożeniem ustawy nie powinniśmy mieć większych problemów. Nasi pracownicy zajmują się już znacznie bardziej skomplikowaną wypłatą świadczeń rodzinnych. Przy programie „Rodzina 500 plus” powinno być łatwiej, ale mamy oczywiście świadomość, że wniosków będzie bardzo dużo. Kluczowym warunkiem dla sprawnego wdrożenia programu będzie szybkie przekazanie samorządom pełnych kwot potrzebnych na wypłatę świadczeń.  Budżet na realizację programu w 2016 r. w naszej gminie wynosi ok. 8 mln zł. Z naszych szacunków wynika jednak, że na to świadczenie będziemy potrzebować ok. 12 mln zł, czyli 20% więcej niż wyliczyło ministerstwo. Liczę na to, że brakujące środki zostaną uzupełnione, jeśli okaże się, że to szacunki gminy są prawidłowe.

Oceniam na minus:

Sceptycznie oceniam znowelizowane przepisy ustawy o systemie oświaty przywracające kontrolę kuratorów nad działaniami JST w zakresie kształtowania sieci szkół i przedszkoli. Zmiany są poważną, i w mojej ocenie, szkodliwą ingerencją władz centralnych w działalność samorządu. Uzależnienie zmian w sieci od pozytywnej opinii kuratora oświaty może utrudnić gminom realizację racjonalnej polityki oświatowej. Samorządowcy długo walczyli o to, aby mieć większą swobodę w kształtowaniu sieci szkół na swoim terenie. Do  niepopularnych przekształceń sieci szkół zmusza ich głównie wadliwy system finansowania oświaty. To samorządy wiedzą najlepiej jak zaplanować sieć szkół na swoim terenie i to również  na nich ciąży obowiązek utrzymania placówek oświatowych. W przypadku naszej gminy subwencja oświatowa nie pokrywa nawet wynagrodzeń, a jej niedoszacowanie w tym zakresie to ponad 3 mln zł. W 2016 r.  do utrzymania placówek oświatowych gmina Strzelin musi dołożyć 10,5 i mln zł, przy swoim prawie 69-milionowym budżecie. W przypadku przedszkoli dotacja roczna z budżetu państwa na jedno dziecko stanowi zaledwie 14% wydatków. Obciążanie gmin dużymi wydatkami, a jednocześnie pozbawienie ich decydowania w kwestii sieci szkół i przedszkoli jest bardzo dyskusyjne.  

Projekt, nad którym pracuję:

Obecnie pracujemy m.in. nad rewitalizacją strzelińskiego rynku. Planujemy odbudowę ratusza, a tym samym przywrócenie rynkowi funkcji centrotwórczej. Stawiamy również na dalszy rozwój bazy sportowej oraz budowę ścieżek rowerowych. Inwestujemy także w Ośrodek Wypoczynku Świątecznego w Białym Kościele, którego modernizacja przyczyni się do zwiększenia potencjału turystycznego Gminy Strzelin. Nie zapominamy też o poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Budujemy drogi, chodniki i rozwijamy sieć miejskiego monitoringu.

2016-03-01 13:09:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,http://kwrist.mswia.gov.pl

20 lipca, Warszawa, Szkolenie "Radzenie sobie z klientem używającym gróźb (agresja słowna, szantaż, napastliwość) w stosunku do urzędnika", http://frdl.mazowsze.pl

26 lipca, Warszawa, Kongres Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO 2018, http://fire-expo.pl/

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»