Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Jan Ponulak: Nie dolewać oliwy do ognia

Parlament zapomniał o najważniejszym – fundament społeczeństwa obywatelskiego tworzą: dobre prawo, eliminujące możliwość zjawisk patologicznych i codzienna kontrola jego wypełniania.

Polski Parlament w ustawie o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 r. wprowadził możliwość zatrudniania doradców i asystentów. Jak powszechnie argumentowano obie te funkcje w odróżnieniu od stanowisk urzędniczych miały być powiązane z kadencją szefa samorządu, a ich zatrudnienie miało odbywać się bez konkursu.

Już wówczas to rozwiązanie zostało przez wiele środowisk samorządowych poddane krytyce, jako zjawisko polityczne i nie służące państwu demokratycznemu. Również społeczności lokalne nie akceptowały tego rozwiązania z uwagi na brak transparentności w zatrudnianiu osób wybieranych subiektywnie, często z klucza partii rządzącej.
Ustawa ta trafiła na okres poszukiwania przez rząd różnych form „odchudzania administracji samorządowej” i stała się jej zaprzeczeniem. Wielu samorządowców z uwagi na przedstawione uwarunkowania, aby nie dolewać oliwy do ognia w radach i środowiskach lokalnych, nie skorzystała z możliwości zatrudniania asystentów i doradców.

Obowiązującą od stycznia 2009 roku ustawę o pracownikach samorządowych chcą zmienić posłowie czterech klubów. Obok wspólnego projektu PO i PSL, swoje propozycje zniesienia tzw. gabinetów politycznych w organach samorządowych złożyły także Lewica i PIS. PiS przy okazji chce także zniesienia gabinetów politycznych w administracji rządowej (które w obecnej koalicji rządzącej rozrosły się do niespotykanych rozmiarów).

Kwestią likwidacji stanowisk asystentów i doradców zajmie się specjalna sejmowa podkomisja. Ostateczne decyzje mają zapaść we wrześniu. Kolejny raz Parlament zmieniając ustawę o pracownikach samorządowych zapomniał o najważniejszym – fundament społeczeństwa obywatelskiego współtworzą: dobre prawo, eliminujące możliwość zjawisk patologicznych i kontrola codziennego ich wypełniania treścią w życiu codziennym. Niestety tej głębszej refleksji, często w ferworze walki i politycznych fajerwerków brakuje naszym posłom.
Jan Ponulak
janponulak@wp.eu


Skomentuj

2009-08-13 07:44:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»