Rząd inwestuje 5-7 proc. środków budżetowych, samorządy 20. Ich inwestycje są też zwykle skuteczniejsze. To od sprawności struktur administracji lokalnej zależy rozwój Polski.
Gdy dochody miast spadają, próba wyegzekwowania niektórych przepisów Karty Nauczyciela jest absurdalna – uważają przedstawiciele Związku Miast Polskich.
Przyszłoroczne obchody 20-lecia samorządności są okazją do dyskusją nad stanem państwa i samorządności w Polsce. Związek Miast Polskich debatował nad sposobami promocji medialnej osiągnięć jst i pokazywania dobrych praktyk. Samorządy mają przeszło 2 razy mniej pieniędzy niż rząd, a wydatków majątkowych ponad dwukrotnie więcej niż budżet centralny. Poziom inwestowania przez rząd w latach dziewięćdziesiątych i w pierwszych latach nowego stulecia wynosił 5 do 7 proc. budżetu państwa, a w budżetach samorządu od 15 do 21 proc. ich budżetów.
– Chcemy pokazać rzeczywisty udział samorządów gminnych w rozwoju państwa – mówił Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
Tymczasem rząd niewiele pomaga samorządom w realizacji ich zadań. Zarząd ZMP ustosunkował się do propozycji Ślaskiego Związku Gmin i Powiatów, który proponuje usunięcie przepisów art. 30a i 30b Karty Nauczyciela, zobowiązujących jst do wypłacenia średniego wynagrodzenia nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego. Zarząd podjął w tej sprawie własne stanowisko, w którym stwierdzono, że należy zmienić cały art. 30. ust. 3, a nie jedynie 30a i 30b. Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP przypomniał, że samorządy dopłacają dzisiaj do oświaty 21,2 proc. do zadań, których dotyczy subwencja.
– W sytuacji, gdy nasze dochody spadają, próba wyegzekwowania tych przepisów, niemożliwych do realizacji już wcześniej, jest zupełnie irracjonalna – mówił dyrektor.
Podczas spotkania poruszono też problem finansowania i modernizacji infrastruktury oświetleniowej. Pozostaje ona bardzo często w majątku przedsiębiorstw energetycznych. Sytuacja ta wymaga pilnych zmian prawnych np. komunalizacji majątku oświetleniowego.
Tadeusz Wrona, wiceprezes ZMP stwierdził, że powinien to być jeden z priorytetów działań związku. Infrastruktura wykonana niegdyś przez samorządy, stanowi obecnie w dużej części majątek przedsiębiorstw energetycznych – spółek dystrybucyjnych, będących lokalnymi monopolistami w tej dziedzinie. Infrastruktura ta ulega stopniowej degradacji, firmy nie dokonują wymiany źródeł światła na nowoczesne i energooszczędne, co zwiększa wydatki gminy z tego tytułu. Gminy mają obowiązki w zakresie utrzymania oświetlenia miejsc publicznych i finansowania oświetlenia, ale nie chcą pośrednio finansować obcego majątku ze środków gminy. Zawierają umowy ze spółkami dystrybucyjnymi, jednak zakres prac z reguły nie obejmuje odtworzenia infrastruktury. (ag)
Posiedzenie Zarządu Zwiazku Miast Polskich, 3 lipca 2009, Dąbrowa Górnicza, www.zmp.poznan.pl