Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Prof. Piotr Błędowski: Zwalczanie ubóstwa nie polega na udzielaniu pomocy finansowej

Inwestycje w oświatę i kulturę przekładają się na mniejsze wydatki socjalne. Pobierz opracowanie danych z Systemu Analiz Samorządowych dotyczące pomocy społecznej miast należących do ZMP.

Jak uważa autor opracowania, coraz ważniejsze staje się całościowe spojrzenie na problemy pomocy społecznej w gminie i ich postrzeganie przez pryzmat innych obszarów zadań w sferze lokalnej polityki społecznej. Potrzebne jest uwzględnienie faktu, że inwestycje w oświacie, sprzyjające podniesieniu wykształcenia i lepszemu zagospodarowaniu czasu wolnego, przekładają się na skalę wydatków pomocy społecznej, o ile tylko umożliwiają dostęp do usług obecnym i potencjalnym klientom pomocy społecznej. Jak podkreśla autor,  zwalczanie ubóstwa nie polega na udzielaniu pomocy finansowej, lecz na identyfikacji i usuwaniu jego przyczyn.

Racjonalizacja wydatków na pomoc społeczną wymaga też zwiększenia zakresu współpracy samorządu i organizacji pozarządowych. Wsparcie ich działania poprzez zawieranie umów, zlecanie zadań, wspieranie w rozwiązywaniu problemów lokalowych przynosi wymierne i odczuwalne korzyści nie tylko w postaci zmniejszenia niektórych wydatków samorządu na pomoc społeczną, ale i w postaci podniesienia jakości udzielanych świadczeń.

Jak wynika z przedstawionych danych największy problem mają w tej dziedzinie małe miasta, które mają zdecydowanie większy procentowy udział osób korzystajacych z pomocy publicznej.

Pełne zestawienie danych i komentarz prof. SGH Piotra Błędowskiego w dokumencie przygotowanym na zlecenie Systemu Analiz Samorządowych.

Do pobrania: Miasta Członkowskie ZMP wobec zadań pomocy społecznej.

2009-08-09 21:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»