Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Wojciech Suchorzewski: Dlaczego tak kochamy samochody?

Jednym z największych transportowych wyzwań polskich miast jest zatłoczenie ulic. Tymczasem Polacy w przeliczeniu na dochód mają 3 razy więcej samochodów niż mieszkańcy europy zachodniej.

Dla mieszkańców dużych miast poruszanie się po zatłoczonej ulicy to chleb powszedni. Wszyscy mają szansę poznać to uczucie w sezonie wakacyjnym, gdy w popularnych kurortach i na drogach dojazdowych do nich tworzą się ogromne korki. Czy to wina kierowców, dróg, znaków?

– Często wyrażana jest opinia o zacofaniu cywilizacyjnym Polski. Z pewnością nie dotyczy to poziomu motoryzacji. Rezultatem zakochania się  Polaków w samochodzie jest poziom motoryzacji znacznie wyższy, niż w wielu znacznie zamożniejszych krajach – mówi prof. Wojciech Suchorzewski, z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Jak się okazuje już w 2005 r. liczba samochodów osobowych przypadających na tysiąc mieszkańców Warszawy była równa 434. W Kopenhadze, wskaźnik ten nie przekroczył dotąd 250 samochodów. 
– Gdyby odnieść te liczby do poziomu dochodów, to okazałoby się, że Warszawiacy posiadają 3 razy więcej samochodów, niż pozwalają na to ich zarobki – ocenia Wojciech Suchorzewski.

W takich warunkach niezwykle ciężko przychodzi przekonanie kogoś, że miasta powinny być przyjazne przede wszystkim dla pieszych, a głównym środkiem transportu zwłaszcza w centrum miasta powinien być transport publiczny.

Za realizowanie takich strategii w pełni odpowiedzialne są władze miasta, a za uchwalenie strategii miejska rada.

Inwestowanie w ścieżki rowerowe, organizowanie transportu publicznego, ograniczanie ruchu pojazdów w centrum miasta – to są wyzwania dla polskich miast – ocenia Wojciech Suchorzewski, jeden z głównych autorów uchwalonej 9 lipca Strategii Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy. (ag)

2009-08-02 18:23:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»