Jawność przeciwko kumoterstwu – jak ograniczyć nepotyzm
Zdaniem ekspertów Forum Obywatelskiego Rozwoju należy wprowadzić obowiązek publikowania on-line aktualnego rejestru członków partii, co ułatwi mediom oraz obywatelom sprawowanie nadzoru nad rozdawaniem pracy za partyjną i rodzinną znajomością.
Komentuj na Facebooku!
Ponadto wraz z informacją o członku partii należałoby ujawniać informacje o zatrudnieniu bliskiej rodziny członka partii w sektorze publicznym lub podmiotach gospodarczych będących pod wpływem władzy.
Zdaniem FOR należy skatalogować w jednolitym standardzie i regularnie aktualizować informacje o każdej spółce, w której władza (ministerstwa, samorządy, agencje itp.) posiada cząstkową choćby własność. Minimum informacji to:
- dane identyfikujące spółkę,
- dane identyfikujące osoby zasiadające we władzach oraz sprawujące funkcje kierownicze w spółkach, wraz z informacjami o wynagrodzeniu tychże
- procent własności publicznej w spółce,
- który organ władzy i jak nominuje lub wpływa na władze spółki,
- misja publiczna, jaka jest wypełniana przez istnienie własności publ. w spółce.
Esperci Forum Obywatelskiego Rozwoju zauważają także, że obywatele nie dysponują łatwym dostępem do informacji o tym, ile spółek znajduje się w gestii władz. Jeśli obywatele nie wiedzą, ile spółek jest „spokrewnionych” z władzą, to trudno mediom i obywatelom śledzić, ile osób powiązanych partyjnielub rodzinnie z władzą pracuje w tych spółkach.
Proponowany katalog powinien objąć własność publiczną sprawowaną bezpośrednio, jak i pośrednio. Zdarzają się przypadki tworzenia piętrowych struktur spółek córek i spółek wnuczek, by utrudnić osobom postronnym wgląd w zarządzanie majątkiem publicznym.
Prezentacja:
Propozycje FOR ograniczenia nepotyzmu oraz komentarz do bieżącej sytuacji gospodarczej
www.for.org.pl
2012-08-23 13:18:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie
»